reprofoto Wikimedia

Po nástupe nacistického režimu v roku 1930 vyjadrovali ľudia lojalitu Führerovi mnohými spôsobmi.

Napríklad zdvihnutím ruky v pozdrave „seig heil“. Pozdrav bol povinný pre každého občana. Vyjadrovala sa ním lojalita Hitlerovi, jeho politike a jeho strane. V roku 1936 sa však stalo niečo zvláštne. Napriek tomu, že August Landmesser patril k nacistickej strane, na jednom zo zrazov odmietol na znak úcty k Hitlerovi ako jediný zdvihnúť svoju pravicu.

K nacistickej strane sa Landmesser pridal ešte v roku 1931 a odvtedy sa pomaly posúval po pomyselnom rebríčku vyššie. Čoskoro sa však beznádejne zamiloval do Židovky menom Irma Eckler a v roku 1935 ju požiadal o ruku. Jeho šťastie však netrvalo dlho. Keď sa prevalilo, že sa oženil so ženou židovského pôvodu, bol z nacistickej strany vylúčený. Rozhodli sa požiadať úrad v Hamburgu, aby ich oddal, ich žiadosť však bola zamietnutá kvôli Norimberskému zákonu, ktorý bol do platnosti uvedený len nedávno. V októbri v roku 1935 sa Irme a Augustovi narodila ich prvá dcéra, dali jej meno Ingrid.

August Landmesser, a worker at the Blohm + Voss shipyard in Hamburg, Germany — shown here refusing to perform the Nazi…

Posted by Ducking History on Sonntag, 15. Mai 2016

Bolo to 13. júna v roku 1936, keď August Landmesser odmietol na nacistickom zraze zdvihnúť svoju pravicu spolu s ostatnými ľuďmi v dave na znak úcty Hitlerovi a jeho politike. Bol to jedinečný prejav odporu, ktorý však neostal na dlho prehliadnutý. V roku 1937 sa August rozhodol, že spolu so svojou rodinou ujde do Dánska. Na hranici ho však zadržali a obvinili z hanobenia rasy a prečineniu voči Norimberskému zákonu.

Posted by Bee H. March on Freitag, 22. Dezember 2017

O rok neskôr ho pre nedostatok dôkazov prepustili, zakázali mu však stretávať sa s Irmou. Landmesser vrak odmietol počúvnuť príkaz a v roku 1938 bol zatknutý opäť. Tentoraz bol odsúdený na tri roky prác v koncentračnom tábore. Svoje dieťa ani milovanú ženu už nikdy viac nevidel. Polícia totiž zatkla aj Ecklerovú, ktorá v tom čase nosila pod srdcom Augustovo druhé dieťa. Čoskoro vo väzení porodila druhú dcérku, Irene, takmer okamžite po pôrode ju však poslali do ženského koncentračného tábora.

August Landmesser – worker at the shipyard in Hamburg (Germany). Best known for his appearance in a photograph refusing to perform the Nazi salute at the launch of the naval training vessel Horst Wessel (1936)

Posted by Dandy on Dienstag, 25. August 2015

Aj keď nie je úplne isté, čo sa s Ecklerovou stalo potom, hovorí sa, že v roku 1942 bola poslaná na miesto, kde sa hromadne vykonávala eutanázia a spolu s ďalšími 14-tisíc ľuďmi bola zavraždená.

Po troch rokoch v koncentračnom tábore bol August Landmesser prepustený, v roku 1944 ho však povolali do vojny. O niekoľko mesiac neskôr bol vyhlásený za nezvestného. Údajne sa stratil počas akcie v Chorvátsku. V roku 1949 bol oficiálne vyhlásený za mŕtveho.

Pozri aj: Aj tí najhorší muži mali svoje manželky. Toto je 10 žien najväčších vládcov sveta, ktorí napáchali obrovské množstvo zverstiev

independent
Uložiť článok

Najnovšie články