Foto: Unplash

Spoločnosť vyrábajúca cigarety nazvala tento návrh "smiešnym".

Na varovania o zdravotných ťažkostiach, ktoré cigarety bezpochyby spôsobujú, sme už dlho zvyknutí. Pred pár rokmi sa dokonca k textovému varovaniu pridal aj hrozivý obrázok. Hoci je účinnosť týchto opatrení otázna, britský parlament bude mať na stole ďalší sprísňujúci návrh.

Lord George Young totiž podľa portálu Mirror navrhuje, aby mala každá jedna cigareta v krabičke na sebe jednoznačne viditeľný nápis “fajčenie zabíja”, “viac ma nepotrebuješ” alebo niečo v podobnom zmysle. Návrh sa dostane do britského parlamentu v pondelok. Podľa Younga toto opatrenie nespôsobí žiadne zvýšenie nákladov a je efektívnejšie než varovanie na krabičkách.

Foto: Unsplash

Young sa pokúšal podobné opatrenie presadiť ešte ako minister zdravotníctva za vlády bývalej premiérky Margaret Thatcher. Výrobcovia sa vtedy ohradili, že farba na cigaretách by mohla mať karcinogénne účinky. Z úst výrobcov tabakových produktov však znie táto obava pomerne paradoxne.

Simon Clark zo spoločnosti vyrábajúcej cigarety dokonca nazval tento návrh “smiešnym”. Fajčiari podľa neho veľmi dobre poznajú riziká svojho zlozvyku a sú s nimi zmierení. Podľa štatistík má Spojené kráľovstvo v súčasnosti asi 7 miliónov fajčiarov. Zlozvyk tam ročne zabije 77 tisíc ľudí a 500 tisíc skončí v nemocnici.

 

0
Uložiť článok
Komentovať