Foto: Koláž (Interez.sk)

Dva najznámejšie prehliadače sa pobili v testoch i rozšírených funkciách. Výhra napokon patrí len jednému.

Mnohí si svoj život bez internetu už ani nedokážu predstaviť. Sme čoraz náročnejší a vyžadujeme celkom bezchybné fungovanie. To môže ovplyvniť samotný prehliadač. Ako bežný užívateľ máme hneď niekoľko možností výberu, zvažujeme pre a proti, vyberáme krajší dizajn, lepšiu výkonnosť či rýchlosť. Dva najpopulárnejšie prehliadače už dlhé roky vedú vzájomnú vojnu – Google Chrome a Firefox. Ktorý z nich je lepší?

Myšlienka porovnať dva prehliadače sa rodí v hlave skutočného nadšenca do počítačov. Jedným z nich je aj Antonio, ktorý pre Business Insider porovnal dva najznámejšie z nich. Bežnému smrteľníkovi tak ponúka akýsi návod, podľa ktorého si dokáže vybrať pre seba to pravé.

Za prehliadačom Firefox stojí spoločnosť Mozilla. Tá tvrdí, že jej prehliadač využíva o 30 % menej pamäte RAM, ako Google Chrome. To znamená, že ak ste človek multitaskingu, robíte zároveň na piatich veciach, k tomu máte otvorené tri videá a niekde v pozadí sa vám načíta film alebo seriál, Firefox by mal súbežnosť týchto činností zvládať lepšie, ako Chrome a nespomaľovať váš počítač. Spoločnosť taktiež o svojom prehliadači tvrdí, že webstránky načítava rýchlejšie. Antonio prednosti Firefoxu otestoval v reálnom čase.

Wikimedia

Sympatickejší dizajn no pomalší počítač

Z hľadiska dizajnu je Firefox sympatickejší, menu si môžete upraviť podľa seba a možnosti nastavenia sú prehľadnejšie. Dizajn je však vecou individuálneho názoru, oveľa viac ľudí zaujíma rýchlosť internetu. Tú otestoval Antonio prostredníctvom webstránky SpeedTest.net a taktiež testom cez Google. Oba prehliadače dosiahli veľmi podobné výsledky.

Ako je to však s krátkodobou pamäťou RAM? Čím väčšia je pamäť RAM v počítači, tým viac dokážete využívať rôzne doplnky a prehliadať viacero stránok bez toho, aby vás to nejako spomaľovalo. Ak sa vášmu počítaču predsa len nechce a je skutočne lenivý, môže to spôsobovať práve prehliadač, ktorý doslova žerie vašu RAM.

Antoniovi sa podarilo vyvrátiť tvrdenie Mozilly a zistil, že Firefox vyžíva oveľa viac RAM ako Chrome. V preklade to znamená, že Firefox váš počítač spomaľuje viac.

Foto: Screenshot

V súčasnosti existujú v prehliadačoch rôzne doplnky a rozšírenia, prostredníctvom ktorých si ako spotrebiteľ dokážeme prehliadač rôzne prispôsobiť alebo vylepšiť. Oba prehliadače na to majú vlastné webstránky, a tak sú v tomto smere takmer rovnaké. Google Chrome má však niečo navyše, čo Firefoxu chýba.

Wikimedia

Prenos videí do vlastnej obývačky

Ide o drobnú funkciu, s ktorou si video na Youtube dokážete pozrieť aj doma v televízii, pokiaľ disponuje takouto možnosťou prepájania. Dostanete sa k nej veľmi jednoducho, stačí pravým kliknutím na ploche Youtube rozvinúť panel možností a následne kliknúť na “prenášať”. Služba Cast dokáže prostredníctvom aplikácie Chromu preniesť video alebo aj seriál z Netflixu, priamo do vašej obývačky. Podobná aplikácia však musí fungovať aj v televízii. Firefox momentálne túto funkciu nemá.

V konečnom dôsledku tak na základe testov a rozšírených funkcií môžeme zhodnotiť, že Chrome toho ponúka predsa len o čosi viac a vo veľkom nepotrápi ani vašu RAM. Konkurencia oboch spoločností je však veľká a je len na vás, či napokon stavíte na “líšku” alebo Google.

Pozri aj: Nejde vám internet cez Google Chrome? Mali by ste vedieť o jednej skrytej funkcii, ktorú ste možno prehliadli

businessinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )