Foto: unsplash/TASR archív

Od júla sa zvýšilo životné minimum a je s tým spojených niekoľko ďalších zvýšení pre seniorov.

Suma životného minima sa od júla 2024 zvýšila z 268,88 eura na 273,99 eura mesačne. Toto zvýšenie tak bude mať vplyv aj na to, ako bude Sociálna poisťovňa rozhodovať v prípade exekučných zrážok z dôchodku, ale aj pri posudzovaní nároku na predčasný dôchodok. Od 1. januára 2025 tiež ovplyvní aj výšku minimálneho dôchodku.

„V súvislosti so zvýšením sumy životného minima sa od 1. júla 2024 zvyšuje minimum, ktoré musí poberateľovi dôchodku po vykonaní exekučných zrážok zostať,“ zdôraznil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Dodal, že SP bude každého poberateľa dôchodku o tom informovať počas augusta písomne. Správa bude obsahovať aj predpokladaný dátum ukončenia exekučných zrážok z dôchodku.

Ako to vychádza na základe sumy?

Hovorca spresnil, že ak pôjde o neprednostnú pohľadávku, tak základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, bude 383,58 eura mesačne. Ľuďom, ktorí poberajú dôchodok a poskytujú výživné iným osobám, musí zostať polovica z tejto sumy, čo predstavuje 191,79 eura mesačne. V prípade prednostnej pohľadávky, okrem výživného na maloleté dieťa, sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku mesačná suma 273,99 eura. Pri prispievaní výživného iným osobám by malo zostať poberateľom 136,99 eura.

Takto ovplyvní suma predčasný dôchodok

„Ak sa vykonáva zrážka na úhradu pohľadávky výživného na maloleté dieťa, základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, je 115,07 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 95,89 eura mesačne,“ doplnil hovorca. Ku koncu mája tohto roka evidovala poisťovňa 19 920 poberateľov dôchodkov s exekučnou zrážkou.

Nová hranica životného minima ovplyvní podľa Kontúra aj predčasný starobný dôchodok. Nárok naň vznikne po 30. júni len vtedy, ak jeho suma presiahne 1,6-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od prvého júla tak bude minimálna suma predčasného starobného dôchodku 438,40 eura mesačne. Od začiatku budúceho roka sa nová suma životného minima dotkne tiež výšky garantovaného minimálneho dôchodku. Jeho hranica sa zvýši z 389,90 eura na 397,30 eura mesačne.

Na webe Sociálnej poisťovne môžete nájsť tabuľku súm minimálnych dôchodkov, ktorá bude platiť od 1. januára budúceho roka. Nájdete ju TU. Ak si chcete pozrieť aktuálne platnú tabuľku garantovaných súm minimálnych dôchodkov, nájdete ju taktiež na webe Sociálnej poisťovne TU.

Uložiť článok

Najnovšie články