Foto: SITA/AP

Nové pravidlo začne platiť u našich susedov už o necelý mesiac.

Ľuďom v Česku, ktorí sú očkovaní dvoma dávkami vakcíny proti novému koronavírusu, vypršia po deviatich mesiacoch certifikáty. Nové pravidlo začne platiť od 1. januára 2022.

V Česku na to upozornili radšej dopredu

Na štvrtkovom on-line brífingu to oznámil tamojší minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch, informuje portál TN.cz českej televízie Nova. “Preočkovanie prebieha už od septembra, veríme tomu, že sa zvyšok preočkuje, a že to zvládneme,” uviedol Vojtěch. “Hovoríme to dopredu, aby ľudia neboli prekvapení,” doplnil.

“Stále platí to, že po šiestich mesiacoch príde SMS správa, že sa môžete nechať preočkovať. Potom na to majú ľudia tri mesiace,” povedal dosluhujúci minister. Po posilňujúcej dávke bude zatiaľ certifikát platný na dobu neurčitú.

Foto: SITA/AP

Preočkovávať by sa ľudia mali v budúcnosti viac u praktických lekárov. České ministerstvo zdravotníctva zároveň odporučí ľuďom, ktorí majú vakcínu Janssen, preočkovať sa po dvoch mesiacoch mRNA vakcínou. Vojtěch v tejto súvislosti uviedol, že primárne bude používaná vakcína Moderna.

V Česku je zatiaľ potvrdený jeden infikovaný mutáciou omikron. Jeho kontakty sú v karanténe, uviedol Vojtěch.

Klus upozorňuje na problém

Všetci, ktorí sa dali zaočkovať oboma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 do konca februára, už pri vstupe do niektorých krajín môžu mať problém. Upozorňuje na to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus vo svojom profile na sociálnej sieti. Platnosť ich COVID pasu totiž uplynula alebo čoskoro uplynie.

Klus pripomenul, že tretia dávka očkovania bude pre mnohých občanov po určitom čase od druhej dávky ďalšou vstupenkou do zahraničia. Niektoré krajiny totiž uznávajú platnosť vakcinácie len deväť mesiacov. „Vieme už dnes o tom, že napríklad Rakúsko, Taliansko alebo aj Švajčiarsko majú platnosť stanovenú na deväť mesiacov. Zároveň máme informácie, že sa teraz striktne nekontroluje táto lehota. Takže ľudia, ktorí už majú deväť mesiacov od druhej dávky sa nateraz nemusia báť, že ich nevpustia do krajiny,“ uviedol predčasom Klus. K týmto krajinám sa teda pridáva už aj Česká republika

 

0
Uložiť článok
Komentovať