Foto: Epic Drama (press)

Keď sa o Fínsko bili USA aj ZSSR.

Fanúšikovia seriálov často svoju pozornosť upriamujú najmä na produkciu Spojených štátov amerických, prípadne na čokoľvek, čo vo svojej knižnici uvedú obľúbené streamovacie služby. Sledovať sa ale oplatí aj európsku seriálovú tvorbu, ktorá je mnohokrát divákmi podceňovaná a nezískava si toľko pozornosti, koľko by si skutočne zaslúžila. Podobne je to aj s projektom fínskej produkcie s názvom Nyrkki, ktorý si budete môcť v našich končinách pozrieť vďaka televíznej stanici Epic Drama.

Článok pokračuje pod videom ↓

Málo známa história Európy námetom nového seriálu

Päťdesiate roky 20. storočia boli obdobím, kedy sa naplno rozhorela tzv. studená vojna medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom. A zatiaľ čo krajiny ako Československo patrili k satelitom ZSSR a Západné Nemecko zasa spadalo pod vplyv USA, existovali aj štáty, ktoré boli označované ako neutrálne.

Záber zo seriálu Shadow Lines. Foto: Epic Drama (press)

K tým patrilo aj severné Fínsko, ktoré sme síce vždy považovali za súčasť Západu, ale jeho nebezpečná geografická blízkosť ZSSR aj riedke osídlenie ho predurčovalo k tomu, aby tu prebiehali mocenské boje. Na rozdiel od Švédska, ktoré si dokázalo neutralitu zachovať aj počas 2. svetovej vojny. Helsinky tak v 50. rokoch patrili k majstrom, kde to vrelo podobne ako v Moskve alebo vo Washingtone.

Tajné služby oboch mocností sa snažili ovplyvniť nezávislosť krajiny a preklopiť kyvadlo dejín na svoju stranu. S tým sa však mnohí Fíni nemienili zmieriť. Práve v týchto kulisách sa odohráva dej nového desaťdielneho thrilleru Nyrkki či anglicky Shadow Lines, do češtiny preložené ako Ve stínu tajných služeb, ktorý bol natočený v minulom roku priamo fínskou produkciou.

Nový seriál vo vysielaní stanice Epic Drama predstaví málo známu históriu Fínska. Foto: Epic Drama (press)

Oceňovaný seriálový projekt

Neľudnatá zem na severe je svojou kvalitou a zároveň ponurou kinematografiou všeobecne známa, ale skôr len medzi filmovými nadšencami, ktorí si na fórach vymieňajú svoje zážitky s dielom (nie len) svetovo známeho Akiho Kaurismäkiho. Širokej verejnosti tak tieto klenoty zostávajú do značnej miery skryté.

To by chcel zmeniť seriál V tieni tajných služieb, ktorý sa vo Fínsku okamžite stal hitom. V tomto roku bol nominovaný na tamojšiu televíznu cenu Golden Venla, a to za režisérsky výkon dvojice Antti-Jussi Annila a Alli Haapasalo, ako aj za hlavnú ženskú rolu v podaní excelentnej herečky Emmy Parviainen.

Foto: Epic Drama (press)

Ako sme už spomenuli, dianie vo Fínsku sa snažili ovplyvniť ako USA, tak aj ZSSR, proti ktorým sa do „neutrálnej opozície“ postavila operatívna skupina fínskych tajných služieb s názvom Päsť. Tá postupom času zistila, že je jediná, ktorá je schopná ubrániť nezávislosť zeme. A tak ju bráni bez ohľadu na to, čo to stojí a koľko je treba na túto nebezpečnú hru vsadiť.

Foto: Epic Drama (press)

Dej je zasadený tesne pred vtedajšie prezidentské voľby, ktoré seriálu dodávajú ďalšiu napínavú líniu. A, samozrejme, dôjde aj na osobné príbehy, predovšetkým hlavnej hrdinky v podaní spomínanej Emmy Parviainen, ktorá sa postupne dozvedá pravdu o svojej minulosti. Prepracovaný a prirodzene tiež riadne zamotaný scenár si vás postupne získa a postupne zistíte, že aj Fíni sú vo filmovej a televíznej tvorbe sú ako doma.

Seriál V tieni tajných služieb budú môcť slovenskí diváci pozerať od 27. augusta vždy vo štvrtok o 21:00 na seriálovej televíznej stanici Epic Drama. Trailer na túto seriálovú novinku si môžete pozrieť nižšie.

Najnovšie články