Skvelé správy pre svetový oceán.

Len včera sme vám priniesli skvelú správu o tom, že čistiaci systém spoločnosti Ocean Cleanup dorazil k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne a oficiálne začal s odstraňovaním tu nahromadeného plastového odpadu. Dnes sme pritom narazili na ďalšiu skvelú novinku. K čisteniu svetového oceánu sa pridala aj spoločnosť SodaStream, ktorá spustila vlastný čistiaci systém v oblasti Karibiku. 

Spoločnosť SodaStream oznámila vypustenie svojho čistiaceho systému v Karibskej oblasti už začiatkom minulého týždňa. Zariadenie je pritom na pohľad veľmi podobné tomu, ktoré vyvinula spoločnosť Ocean Cleanup. SodaStream na vývoji a výrobe 300 metrov dlhého plaváka spolupracovala spolu s medzinárodnými odborníkmi na životné prostredie, nadáciou NGO Plastic Soup Foundation, honduraskou vládou, študentami 7 základných škôl tejto karibskej krajiny a s približne 150 spoločnosťami.

Foto: SodaStream

Svätá korytnačka, ako sa čistiaci systém nazýva má za úlohu zachytávať plastový odpad na a tesne pod hladinou Karibského mora v blízkosti pobrežia Hondurasu. Síce sa podobá na prácu Ocean Cleanup, Soda Stream so svojimi partnermi hovoria, že sa pri vývoji inšpirovali zariadeniami na čistenie oceánov od ropných škvŕn. Nech už je to akokoľvek, je skvelé, že čistenie svetového oceánu momentálne prebieha hneď na dvoch miestach súčasne.

Nemôžeme vyčistiť všetok plastový odpad na planéte, ale každý z nás musí urobiť všetko, čo je v jeho silách. Najdôležitejšie je zaviazať sa zastaviť používanie plastov na jedno použitie.“ hovorí Daniel Birnbaum, generálny riaditeľ spoločnosti SodaStream. „Do oceánov sa každoročne dostáva viac ako 8 miliónov ton plastu. Tento plast nezmizne, rozpadá sa na malé častice, pláva v oceáne, ohrozuje morský život a končí v našom potravinovom reťazci. Všetci musíme spojiť svoje sily, aby sme znížili používanie plastov na jedno použitie, zaviazali sa k zmene našich návykov a začali žiť udržateľnejšie. Je to v našich rukách.“ dodáva Birnbaum.

Foto: SodaStream

Svätá korytnačka je vôbec prvým projektom na čistenie oceánu od komerčnej spoločnosti. SodaStream chce zozbieraný plastový odpad využiť na vytvorenie výstavy, ktorá by šírila povedomie o potrebe znižovať celosvetovú spotrebu plastov a to najmä plastových fliaš, pohárov, príborov, slamiek či tašiek.

nasdaq.com, inhabitat.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )