Foto: unsplash

Vaše vankúše sa poľahky môžu stať domovom pre milióny baktérií.

Každý človek so základmi hygieny si uvedomuje, že posteľnú bielizeň je potrebné meniť pomerne často. Nehovoriac v lete, kedy sa človek potí aj počas noci. Experiment však ukázal, že obliečky na vankúšoch sa môžu na nechutnú liaheň baktérií zmeniť už po niekoľkých dňoch.

Ako často by sme mali meniť obliečky na vankúšoch?

Ak ste si týždeň nevyprali obliečky na vankúše, nachádza sa na nich o 17 000 kolónií baktérií viac ako na záchodovej mise, píše web Mail Online. Šokujúce testy odhalili, že posteľná bielizeň vyrobená z materiálov ako bavlna a hodváb je plná plesní a baktérií nahromadených vďaka odumretým kožným bunkám, potu, výkalom a slinám.

V rámci experimentov sa odobrali vzorky nevypraných obliečok na vankúše a nechali sa inkubovať až sedem dní. Podarilo sa odhaliť prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie a zápaly. Štúdie ukázali, že ľudia v priemere menia alebo čistia obliečky každých 24 dní, zatiaľ čo dermatológovia odporúčajú robiť tak aspoň dvakrát týždenne.

Foto: unsplash

Nechutnejšie ako záchodová misa

Pre WellandGood sa dermatologička Hadley Kingová vyjadrila, že keď si ľahneme do postele, kontaminujeme posteľnú bielizeň odumretými kožnými bunkami (približne 50 miliónov denne), potom, make-upom, krémami, vlasmi a všetkým, čo sa na nás počas dňa zachytilo, od peľu a srsti domácich zvierat cez plesne a čiastočky špiny až po baktérie a vírusové častice. Odumreté kožné bunky a pot sú potravou pre roztoče a doslova pozvánkou pre ne.

Jedným z typov baktérií, ktoré môžu rásť na obliečkach, je Staphylococcus aureus. Nákaza baktériou vedie k infekciám kože a mäkkých tkanív, môže spôsobiť vredy či iné ochorenia kože a podkožného tkaniva. Výsledky experimentu publikované prostredníctvom AmeriSleep ukázali, že stačí neprať obliečky týždeň, aby sa v nich usídlilo 3 až 5 miliónov kolónií baktérií.

Bacily môžu spôsobiť očné infekcie, endokarditídu, bakteriémiu a septikémiu, meningitídu, ale aj muskuloskeletálne infekcie a ďalšie ťažkosti. Tzv. grampozitívne koky môžu viesť k syndrómu toxického šoku a iným infekciám, ktoré môžu byť rezistentné voči antibiotikám.

Uložiť článok

Najnovšie články