Album roka: Fallgrapp – V hmle, foto: interez.sk, Jaro Novák

Stretávame sa s nimi už 10 rokov. Stáli pri zrode niekoľkých desiatok úspešných hudobných príbehov.

Začínali v roku 2008 pri 2 kategóriách a teraz ich majú 12. Za tie roky sa posunuli nie len oni, ale aj žánrové smerovanie slovenskej hudobnej scény a čoraz náročnejšia fanúšikovská základňa. Slovensko dospieva a napreduje (aspoň) v hudbe.

Zažili sme Slovenský rozhlasu, MMCčko aj Starú Tržnicu. Priestory s obmedzenou kapacitou však už Rádio Hlavám nestačia a počas jubilejného 10. ročníka odovzdávania hudobných cien postúpili do väčších bratislavského NTC. Sála nie je čo sa týka zvuku a dispozície úplne ideálna, no v Bratislave si veľmi nevyberiete.

Slávnostný večer sa niesol v duchu niekoľkých prekvapení a „tesných“ hudobných súbojov medzi kapelami.

Svojej prvej sošky sa dočkala Katarzia. Odniesla si ju za skladbu Kde sa slzy berú, v kategórii Singel roka.

foto: interez.sk, Jaro Novák

V kategórii Klasická hudba cenu získala Slovenská filharmónia. Bolo to po prvý krát, za 20 rokov jej existencie.

O cenu Album roka/ Cena kritikov súperili kapela Diego a Nvmeri. Boj vyhrali nakoniec Nvmeri známi svojimi elektrizujúcimi koncertmi s album I Don’t Think So. Naposledy získala kapela rovnakú cenu pred 8 rokmi ešte pod ich starým názvom The Uniques. Diego však v ničom nezaostávajú a  fanúšikom sľubujú kvalitné turné už v apríli. Podľa Baláža, ktorý túto cenu spolu s Hubiňákom odovzdával, dobre podaná kritika dokáže motivovať k lepším výkonom. Tak sa necháme prekvapiť, čo nám v hudbe prinesie rok 2018.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Hoci Ocenenie za prínos do hudby by si podľa slov moderátora Martina Staňa veľmi zaslúžilo aj Rádio_FM, ktoré túto anketu robí už 10 rokov, na pódium si po ňu vystúpil Michal Kaščák, nazývaný mnohými “pilierom slovenskej alternatívy”. Laureát ceny hneď v úvode svojej reči použil známi výrok zosnulého komika Júliusa Satinského a vyjadril svoje momentálne pocity nasledovne “Cítim sa prapodivno úchvatne. Cena, ktorú som dostal je prapodivno úchvatná. Hudba mi dala toho veľmi veľa a ja by som mal preto ďakovať hudbe. To je tá prapodivná stránka ceny. A úchvatná je preto, lebo cenu dostávam práve od novinárov z Denníka N a Rádia_FM. A tiež chcem poďakovať Jánovi Kuciakovi a Martine za ich odvahu a verím, že Varga s Kušnierikom im tam hore v nebi pripravili všetko potrebné.”

foto: interez.sk, Jaro Novák

Martin Staňo doplnil Miša Kaščáka v jeho slávnostnom okamihu slovami: “Mišo Kaščák hovorí na všetko to sa dá, a tak motivuje aj nás ostatných a robí nás lepšími”.

Na jeho počesť odohrala koncert špeciálna kapela zostavená Braňom Jobusom. Hudobníci z kamarátskych kapiel, v ktorých Mišo účinkuje, odohrali pod názvom Varlo gulo systém z neuro skladu skladbu s názvom “Michalská”.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Cenu za Album roka z hlavných kategórií prišli odovzdať minuloročný víťazi Jozef Vrábel a Juraj Podmanický z kapely Billy Barman. Na pódium spolu s nimi vystúpila aj nová riaditeľka Rádia FM, Jana Imrichová. Poďakovala slovenským kapelám za to, že na sebe stále makajú a prinášajú nové veci a poslucháčom za to, že FMko počúvajú.

Fanúšikovia rozhodli a Albumom roka sa stala nahrávka “V Hmle”, skupiny Fallgrapp. Frontman Juraj Liška pri svojej reči poznamenal: “Posledné týždne som sa cítil veľmi zle, no dnes sa cítim veľmi dobre a chcel by som tento pocit dopriať nám všetkým, aby sa nám tu na Slovensku dobre žilo”.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Záver večera patril spomienke na hudobného velikána Mariána Vargu. Skladbu na jeho počesť odohrala kapela v netradičnom zložení z členov kapiel Nvmeri a Polemic spolu s Jakubom Tvrdíkom.

Všetky fotografie zo slávnosného večera si môžete pozrieť v galérii

Radio_Head Awards 2017 – víťazi

Hlavné kategórie
Album roka

Fallgrapp – V hmle

Singel roka

Katarzia – Kde sa slzy berú

Objav roka

Changing Faces

Debut roka

Tolstoys – Botanika

Album roka (porotcovské kategórie)
Elektronická hudba

Bulp – Yrsa

Hard & Heavy

Čad – Bastard

Hip-Hop / Rap / R’N’B‘

Solid Move – Pohľady

World music / Folk

Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt – The point of view

Jazzová hudba

Bashavel – Hoorhay

Klasická hudba

Slov. filharmónia, Zsolt Nagy – Peter Kolman

Experimentálna hudba

Miroslav Tóth – Kyberpunkomša

Album roka / Cena kritikov

Nvmeri – I Don’t Think So

Špeciálne ocenenia
Ocenenie za prínos do hudby

Michal Kaščák

Ocenenie Nadácie Advance Investments

PRIE100R

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )