Mozog je nesmierne fascinujúci ľudský orgán. A zistilo sa, že aby sme mohli neustále nadobúdať nové a nové poznatky, mozog vytvára priestor na vytvorenie nových a silnejších prepojení medzi neurónmi.

Čím viac svoje neuróny využívame, tým sú silnejšie. Ako sa hovorí, opakovanie je matkou múdrosti. Čím viac si budete precvičovať hru na klavír, alebo čím intenzívnejšie sa budete učiť nejaký jazyk, tým viac posilňujete prepojenia medzi neurónmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

O tomto vedia vedci už roky. V súčasnosti však prišli na ďalší súvisiaci objav: ak sa chcete niečo nové naučiť, ešte dôležitejšia, než schopnosť učiť sa, je schopnosť zabudnúť, teda odbúrať staré spojenia medzi neurónmi. Tomuto sa hovorí „synaptické prerezávanie“. Ako to vlastne funguje?

Predstavte si, že váš mozog je záhrada, akurát namiesto kvetín, ovocia, či zeleniny tam pestujete synaptické spojenia medzi neurónmi. Sú to spojenia, ktorými putujú neurotransmitery ako dopamín, serotonín a iné.

Záhradníkmi našej mysle sú tzv. gliové bunky, ich úlohou je urýchľovať signály prechádzajúce medzi určitými neurónmi. Iné gliové bunky však slúžia na odstránenie „odpadu“ , hubenie škodcov a hrabanie suchého lístia. Čističi vašej záhrady- mozgu sa nazývajú mikrogliové bunky. Tie očisťujú vaše synaptické spojenia. Otázkou je, ako vedia, ktoré spojenia je nutné očistiť?

pixabay.com

Vedci sú v odhaľovaní tejto záhady ešte len na začiatku, čo však už vedia je, že synaptické spojenia, ktoré sú využívané najmenej, sú označené proteínom  C1q. Akonáhle mikrogliové bunky zistia, že je na synapse proteín C1q, naviažu sa na tento proteín a synaptické spojenie zničia (teda vyčistia). Takto mozog vytvára priestor na vybudovanie nových, silnejších spojení, aby sme sa mohli naučiť ďalšie potrebné veci.

A toto všetko závisí aj od spánku. Mali ste niekedy pocit, že váš mozog je už jednoducho plný, väčšinou keď sa niečo učíte, máte novú prácu alebo nové hobby? Môže to byť pravda. Keď sa učíte množstvo nových vecí, mozog vytvára nové spojenia, tie sú však neefektívne, ad hoc, teda len pre daný účel. A mozog potrebuje odbúrať množstvo týchto neefektívnych spojení, aby ich nahradil racionálnejšími. A tento proces sa deje práve počas spánku.

pixabay.com

Počas spánku sa bunky v mozgu zmršťujú až o 60 percent, aby sa vytvoril priestor pre „gliových záhradníkov“, aby vykonali svoju prácu, teda odstránenie zbytočností.

Stalo sa vám, že ste sa zobudili po výdatnom nočnom spánku a boli ste schopní myslieť jasnejšie a rýchlejšie? Je to práve kvôli nočnému čisteniu. Je to ako fragmentácia počítača. Aj preto je veľmi prospešné pre náš mozog aj to, ak si počas dňa zdriemneme. Ak cez deň na desať, či dvadsať minút zavriete oči, dávate šancu, aby sa nepotrebné synaptické spojenia odbúrali a mohli sa vytvoriť nové.

Snažiť sa efektívne rozmýšľať, keď ste nevyspatí je ako snažiť sa presekať si cestu cez džungľu mačetou. Je toho príliš veľa, postupujete pomaly a je to vyčerpávajúce. Naopak, rozmýšľať s oddýchnutým mozgom je ako prechádzka krásnym jarným Central Parkom, chodníky sú čisté a jasne a viditeľne spojené s ďalšími, každý strom má svoje miesto a vidíte ďaleko pred seba.

pixabay.com

Ako kontrolovať, čo vo vašom mozgu ostane a čo sa vymaže? Recyklujú sa tie synaptické spojenia, ktoré nepoužívame. Keby sme tie, ktoré používame prirovnali ku kvetinám, boli by to tie, ktoré zalievame a dávame im hnojivo. Jednoznačne teda nie je jedno, na čo myslíte. Ak budete tráviť množstvo času čítaním teórií o tom, ako skončí Game of Thrones a len málo o svojej práci, hádajte ktoré spojenia sa posilnia a ktoré budú zrecyklované? Ak ste sa práve pohádali s kolegom v práci a budete myslieť na to, ako mu to odplatiť a nie na projekt, ktorý práve rozbiehate, stanete sa majstrom v pomstách ale nijak vám to nepomôže pohnúť sa vpred s projektom.

Záleží na tom, na čo myslíte! Doslova vytvárate vlastnú myseľ tým, že si sami vyberáte, čomu budete venovať pozornosť a čomu nie. Samozrejme, nie je ľahké kontrolovať, s čím sa v priebehu dňa musíme potýkať, môžeme však ovplyvniť, aký to na nás bude mať efekt. Presnejšie povedané, môžeme si vybrať, čo na nás bude vplývať najviac a budovať si tak nové synaptické prepojenia.

pixabay.com

Namiesto sústredenia sa na to, čo nás brzdí, sústreďme sa na to, čo z nás robí lepších ľudí. Namiesto sústredenia sa na scenáre, ktoré sa pravdepodobne nikdy nestanú, meditujme. Vyčistime svoju myseľ. Sústreďte sa na prítomnosť a zamerajte svoju mentálnu energiu na veci, ktoré vám prospievajú. Je to ako strategická hra. Aby ste boli múdri, musíte vedieť múdro využívať svoj mozog. Odolávať pokušeniu myslieť na veci, ktoré nám škodia, to je to, čo vás činí múdrymi. Ak chcete niečo vymazať, jednoducho na to nemyslite. Aj keď vám to niečo pripomenie, zamerajte svoju pozornosť iným smerom. Skôr, či neskôr to bude zrecyklované.

Pozri aj: TOTO JE SKUTOČNÝ DÔVOD, PREČO MÁVAME NOČNÉ MORY

psych.sk (Petra Sušaninová) themindsjournal.com
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov