Ilustračná foto: SITA

Centrum darcovstva ľudských orgánov v Paríži vážne pochybilo.

Nechutné a neľudské. Takto by sa dalo dvomi slovami opísať to, čo sa dialo v centre darcovstva ľudských orgánov v Paríži na Paris Descartes University. Hrozný objav sa uskutočnil v novembri minulého roka.

Tisíce tiel určené na výskum boli nakopené a držané v nehygienických podmienkach. Vyšetrovanie ukázalo, že mnohé z tiel boli uložených nahé, rozkladali sa a boli umiestnené jedno na druhom, odhalili noviny L’Express. Francúzske úrady teraz začali vyšetrovanie kvôli porušeným integritám mŕtvol, uvádza portál The Guardian.

Masový hrob v centre Paríža

Noviny opisovali centrum ako “masový hrob v centre Paríža.” Univerzita uznala svoje pochybenie a ospravedlnila sa rodinám darcov orgánov.

Parížska univerzita Descartes sa chce ospravedlniť rodinám sa túto situáciu,” napísala vtedy na svojej webovej stránke.

Telo za 900 eur, noha za 400 eur

Viac ako 10 rokov boli tisíce tiel či orgánov určené na výskum údajne ukladané v zlom stave a tiež predávané súkromným spoločnostiam na výskum. Celé telo predávala univerzita za 900 eur, končatiny približne za 400 eur, písal v novembri portál BBC. Niektoré telá boli nedôstojne naskladané na sebe, iné boli ohlodané myšami a potkanmi, ktoré zamorili zariadenie.

Ilustračná foto: (NIOSH) from USA / Public domain

Odrezaná hlava na podlahe

Mnohé z tiel boli v takom zlom stave, že boli nepoužiteľné a museli byť spálené bez toho, aby splnili cieľ. Noviny L’Express popisovali fotografiu z roku 2016, ktorá pripomínala masový hrob. Telá sa tiež nachádzali v blízkosti odpadkov. Niektoré telá mali odrezanú hlavu a tá ležala na podlahe.

Doteraz bolo na centrum podaných 80 sťažností. Centrum bolo otvorené v roku 1953 a je najväčšie svojho druhu v Európe. Každý rok dostalo stovky tiel, ktoré mali byť použité na výskum.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )