Slon ázijský. Foto: Pixabay

Aj slony môžu mať problémy so svojou váhou.

Slony v zajatí nie sú také zdravé, ako ich kolegovia v divokej prírode. Tieto veľké suchozemské živočíchy majú v starostlivosti človeka dokonca kratšiu dĺžku života, ale aj nižšiu plodnosť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Často sa za príčinu považuje obezita vyvolaná nadmerným jedením či malým množstvom pohybu. Napriek tomu, nový výskum naznačuje, že slony ázijské (Elephas maximus) sú v zajatí rovnako aktívne ako tie, ktoré žijú vo voľnej prírode.

Majú menej tuku ako my

Na porovnanie však ázijské slony v zajatí majú na sebe menej tuku ako priemerný človek, uvádza portál Science Alert.

O tom, či sú slony v zajatí tučnejšie ako na slobode, sa stále vedie debata. V minulosti štúdie označili takmer tri štvrtiny slonov v severoamerických zoologických záhradách za zvieratá s nadváhou či dokonca obézne. Tieto zistenia však vychádzali iba z vizuálnych pozorovaní, ktoré nemusia byť presné.

Slon ázijský. Foto: Pixabay

Aj keď slony v ľudskej starostlivosti môžu vážiť viac, nie je jasné, koľko z tejto hmotnosti predstavuje tuk a či zvieratá majú nadváhu alebo nedostatok pohybu. Navyše, nie je jasné, aký vplyv má tuk na ich zdravie.

Dostali fitness náramky

Daniella Chusydová, ktorá študuje slony na Bloomingtonnskej univerzite v Indiane, chcela zmerať množstvo tuku v slonoch presným spôsobom. Svoje zistenia publikovala v štúdii uverejnenej v časopise Journal of Experimental Biology .

Zaujímalo ma, či by metódy používané hlavne pri výskume ľudského zdravia mohli pomôcť získať viac informácií aj o slonoch,uviedla Chusydová.

Vybavila preto 35 samíc a 9 samcov slonov ázijských žijúcich v deviatich zoo v USA a Kanade fitness náramkami (prispôsobenými na ich veľkosť). Potom slony kŕmili chlebom namočeným v ťažkej vode – vode obsahujúcej jeden izotop vodíka navyše a tým mohli zmerať hmotnosť tuku slonov. Odoberali im krvné vzorky a na základe nich potom stanovili hladiny telesného tuku.

Slon ázijský. Foto: Pixabay

V posledných rokoch začali mať ľudia obavy, že slony v zajatí jedia príliš veľa a málo sa hýbu, čo im môže spôsobovať problémy s kĺbmi, rozmnožovaním a zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Niektoré z týchto obáv môžu byť na mieste, keďže slony v zajatí zjavne nie sú také zdravé ako v prírode, no napríklad ich problémy s plodnosťou nemusia vyplývať z nedostatku pohybu či tuku.

Mali málo tuku

Zistilo sa, že samce majú približne 8,5 % telesného tuku a samice asi 10 %. Zdravý človek má pritom množstvo tuku medzi 6 až 31 %. Pri porovnávaní ostatných údajov, zistili vedci opak toho, čo očakávali. Slony v zajatí sa pohybovali rovnako rýchlo, ako keď majú voľný výbeh a prejdú aj rovnakú vzdialenosť.

Problémy s plodnosťou mali práve slony s podváhou. Neplodné samice mali najmenej tuku a autori štúdie si myslia, že malé množstvo tuku narušuje ich cykly plodnosti, podobne aj ako u žien.

Slon ázijský. Foto: Pixabay

Neznamená to, že tuk musí byť pre slony prospešný. U slonov s veľkým množstvom tuku našli aj vysoké hladiny inzulínu a existuje riziko, že u týchto jedincov by sa mohol vyvinúť stav podobný cukrovke u ľudí.

Nateraz je ale skoro vyvodzovať závery a bude potrebný ďalší výskum, ktorí zistí, ako tuk vplýva na zdravie ázijských slonov, kde sa v tele ukladá a ako vplýva aj na iné oblasti ich zdravia.

Uložiť článok

Najnovšie články