Foto: commons.wikimedia.org/איתן טל

Asi každý bude súhlasiť s tým, že zrak je ten najdôležitejší zmysel, aký máme.

Vďaka nemu vnímame svet okolo seba a vykonávame ohromné množstvo činností, ktoré by bez neho nebolo možné. Ale čo viete o zraku a o očiach? Vedeli ste napríklad, že ľudské oko žmurkne približne 15-krát za minútu? A zaujímavostí o zraku je ešte viac. V dnešnom kvíze vám ponúkneme 10 otázok a k ním tri možnosti, z ktorých bude jedna správna. Veríme, že mnohé otázky zvládnete „ľavou-zadnou“, ale niektoré vás možno aj trochu potrápia. Dokážete to zvládnuť na 100%? 

Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte svoje vedomosti aj v iných oblastiach a témach.

Prečo vlastne naše oči žmurkajú?

Pixabay

Táto "zahrievacia" otázka bola ľahká. Vďaka žmurkaniu si po oku šírime slzy a to zabezpečuje, že je dostatočne lubrikované a vyživované.

Ako často je najlepšie meniť si kontaktné šošovky?

Pixnio

Ideálne je meniť si kontaktné šošovky každý deň. Pravdou je, že existujú aj šošovky na viac dní, no zo zdravotné hľadiska predstavujú riziko infekcie a vyvolania prípadného zápalu. Aby ste predišli zbytočným problémom, najlepšou voľbou je meniť si šošovky každý deň.

Najväčšiu časť oka tvorí:

Pixabay

Sklovec je priehľadné rôsolovité teleso s riedko vláknitou štruktúrou, ktoré vypĺňa 2/3 vnútorného priestoru očnej gule.

Ako dlho trvá laserová operácia jedného oka?

Pixabay

Laserová operácia trvá približne 5 - 8 minút na jednom oku, pričom dĺžka pôsobenia samotného laserového lúča sa počíta na sekundy podľa výšky dioptrií.

Ktoré ochorenie očí sa dá riešiť okuliarmi?

Pixabay

Astigmatizmus, teda nerovnomerné zakrivenie niektorých optických plôch oka, najčastejšie rohovky, sa dá riešiť okuliarmi. Ďalšou, veľmi pohodlnou voľbou je laserová operácia.

Kedy prebehla úplne prvá laserová operácia očí na Slovensku?

Pixabay

Laserové operácie očí sú na Slovensku už bežnou záležitosťou. Prvá prebehla pred 25-timi rokmi, vykonal ju prof. Andrej Černák, zakladateľ Očného laserového centra EXCIMER.

Koľkokrát žmurkne priemerný človek za hodinu?

Pixabay

Ak ste pozorne čítali úvod kvízu, potom ste s touto otázkou nemohli mať problém. Človek žmurkne 15-krát za minútu, znamená to, že žmurkne 900-krát za hodinu.

Bolí laserová operácia očí?

commons.wikimedia.org

Laserové operácie očí sú bezbolestné, keďže oko je umŕtvené kvapkami. Človek počas operácie môže pociťovať na začiatku jemný tlak a v priebehu operácie jemné dotyky.

Koľko % informácií získava človek pomocou zraku?

Pixabay

Zrak je náš najdôležitejší zmysel. A to aj práve preto, že až 90% informácií nám poskytuje práve zrak.

Ktoré laserové centrum bolo úplne prvé na Slovensku a zaviedlo laserové operácie na našom území?

Pixabay

Excimer bolo prvé laserové centrum na Slovensku. Doteraz úspešne odoperovali najviac klientov na jednom pracovisku v strednej Európe metódou bez rezu oka.

Tento článok vznikol v spolupráci s Excimer