User:Janter [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons

Biopalivo je šikovným ťahom ako využiť potenciál nórskeho priemyslu.

Jediná veľká výletná loď s pohonom na lodné palivo vyprodukuje, podľa nemeckej organizácie na ochranu životného prostredia Nabu, za jeden deň rovnaké množstvo pevných častíc ako 1 milión áut. Spoločnosti, ktoré výletné a expedičné plavby ponúkajú turistom, sa preto často stretávajú s veľkou dávkou kritiky. Známa nórska spoločnosť Hurtigruten sa preto rozhodla konať. Svoje výletné lode plánuje poháňať zvyškami mŕtvych rýb.

Nórska spoločnosť Hurtigruten v pondelok oznámila, že je na dobrej ceste k uhlíkovej neutralite. Spoločnosť, ktorá sa vo svojich začiatkoch preslávila distribúciou poštových zásielok pozdĺž dlhého a členitého západného pobrežia Nórska, sa neskôr vyprofilovala ako tradičná firma, ponúkajúca turistom výletné plavby v oblasti Severného ľadového oceánu. Zavedením bioplynu sa chcú stať prvou výletnou spoločnosťou na svete, ktorá nebude využívať fosílne palivá.

JoachimKohlerBremen [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons
Alternatíve k lodnému palivu vyrobeného z ropy majú byť zvyšky mŕtvych rýb. Na prvé počutie to možno znie šialene, no vo svojej podstate ide o šikovný ťah. Hurtigruten využije potenciál nórskeho priemyslu, v ktorom rybolov a spracovanie rýb zastávajú veľmi významnú úlohu. Odpad z rybieho priemyslu využije spoločnosť na výrobu biopaliva pre svoje výletné lode. Okrem zvyškov mŕtvych rýb chce využiť aj odpad z drevospracujúceho priemyslu.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Prvú výletnú loď poháňanú biopalivom by spoločnosť Hurtigruten chcela do prevádzky dostať už budúci rok. V rovnakom roku by chcela do svojej flotily zaradiť aj výletnú loď poháňanú výlučne na batérie. Do roku 2021 plánuje do prevádzky uviesť celkom 6 plavidiel, ktorých pohon budú tvoriť buď biopalivo, alebo batérie. Fosílnych palív sa chce spoločnosť zbaviť úplne do roku 2050. O postoji spoločnosti Hurtigruten k životnému prostrediu svedčí aj to, že na palubách ich výletných lodí nenájdete žiadne plasty na jedno použitie.

cnbc.comphys.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )