Ilustračná foto: Pexels

Koronavírus spomaľoval internet.

Koronavírusová pandémia nahnala milióny ľudí po celom svete do svojich domovov a mnohí si karanténne dni krátia sledovaním obsahu na streamovacích službách či surfovaním po internete. Najväčšia z nich – videostreamingová spoločnosť Netflix – dokonca preťažila internet natoľko, že úrady museli začať konať. Hrozil totiž kolaps siete.

Streamovacia služba Netflix na najbližších 30 dní postupne zníži bitrate obsahu vo svojej knižnici naprieč všetkými krajinami v Európskej únii. Dôvodom je preťažená internetová sieť, ktorá najmä v Európe dosiahla svoje historické maximá. Informoval o tom portál spravodajskej televízie CNN.

Aby nedošlo k absolútnemu výpadku, musí viacero veľkých firiem znižovať zaťaženie svojich webov. Netflix tak už na základe vyhovenia žiadosti Európskej komisie svojim predplatiteľom neumožní prehrávanie obsahu knižnice v HD kvalite. Ide však len o dočasné opatrenie a postupne by sa okrem najznámejšej spomedzi streamovacích služieb mali pridať aj ostatné.

Ilustračná foto: Pixabay

Nejde však len o streamovacie služby, aj keď, ako informoval portál Fontech, Netflix je zodpovedný za 15 % svetovej spotreby dát na internete. Preventívne opatrenie proti preťaženiu celosvetového pripojenia by malo zabezpečiť 25-percentný pokles dátovej prevádzky Netflixu. Keď sa pridajú aj ostatné veľké korporáty, pokles sa zvýši a kolapsu sa predíde.

Podľa CNN spomalí a zníži kvalitu svojich videí aj služba YouTube. Opatrenie je platné zatiaľ len na 30 dní, pokým sa situácia neupokojí. Ak by sa pandémiu ochorenia COVID-19 nepodarilo ani naďalej odvrátiť a ľudia by pokračovali v práci z domu, či v trávení voľného času surfovaním po internete, bude toto opatrenie trvať dlhšie.

CNN, Fontech
Uložiť článok

Najnovšie články