Foto: MovieStillsDB / Profimedia

Seriál, ktorý pred rokom ovládol scénu Netflixu, sa dlhodobo držal na vrchole štatistík sledovanosti.

Na tvorbe seriálu sa podieľala skupina skutočných majstrov, ktorí dopomáhali k tomu vytvoriť zo scén realistické zobrazenie hry.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na kritikmi vo všeobecnosti oceňovanom Dámskom gambite sa podieľal napríklad šachový tréner a majster Bruce Pandolfini, jeden z najsúspešnejších amerických šachových učiteľov. Spolupracoval s ruským šachovým veľmajstrom Garrym Kasparovov. Pre viac informácií o detailoch natáčania sme si pre vás pripravili tento članok.

Ako sa však zdá, samotné organizovanie ťahov v šachu nie je v momentálnej kauze problém.

Netflix v snímku spomenul Nonu, neuviedol však fakty a tým ju znevážil

Ako spomína portál LAD Bible, na Netflix podala žalobu skutočná šachová veľmajsterka Nona Gaprindashvili. O probléme sme vás informovali už v septembri, keď bola táto záležitosť nová. Prečítať si o podrobnostiach môžete na tomto odkaze.

Foto: Profimedia

Nona nielen reprezentuje ženy v zvyčajne mužmi zastúpenej spoločnosti, ale dokonca prezentuje aj to časové obdobie, v ktorom sa mal fiktívny seriál odohrávať. Bola vystupujúcou figúrou v 60-tych rokoch v bývalom ZSSR.

Netflix odmieta žalobu, súd má na to iný názor

Žaloba vo veci ohovárania bola podaná pre špecifickú vetu v scenári, keď zaznie veta: „Gaprindashvili nikdy nečelila mužom“. Tento výrok hráčka označila ako nielen „sexistický a znevažujúci“ ale aj „nepravdivý“. Faktom totiž ostáva, že Nona do roku 1968 hrala proti 59-tim mužským konkurentom a vyslúžila si pomenovanie „veľmajsterka“ ako prvá žena vôbec.

Netflix obvinenie zmietol zo stola a upozornil, že nie je relevantný vo fiktívnom snímku. Súd ale po novom 27. januára vyzval Netflix na objajobu s argumentom, že imunitu proti ohováraniu nezabezpečí „fiktívnosť“ snímky, pokiaľ sa v nej spomínajú skutočné osoby.

„Skutočnosť, že seriál bol fiktívnym dielom, neizoluje Netflix od zodpovednosti za ohováranie, ak sú inak prítomné všetky prvky ohovárania,“ uvádza správa z Moskvy.

Dvaja špičkoví právnici najatí Netlixom, ktorých spoločnosť požiadala o vysvetlenie celého problému, obhajujú vetu v seriáli ako „snahu Nonu uznať, nie znevážiť.“ Streamovacia služba tiež považovala upozornenie na fiktívnosť snímku za dostatočnú ochranu proti obžalobe. Súd má na to ale iný názor a žalobu zrušiť odmietol. Výsledky celej kauzy zatiaľ nepoznáme.

Uložiť článok

Najnovšie články