Foto: TASR (AP)

Prvý takýto zväzok bol oficiálne zaregistrovaný v stredu na úrade v obci Dordi v západnom Nepále.

Úrady v jednom z mestečiek v Nepále zaregistrovali v stredu vôbec prvé manželstvo osôb rovnakého pohlavia uzavreté v tejto himalájskej krajine, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

K úradnej registrácii došlo päť mesiacov po tom, čo nepálsky najvyšší súd vydal dočasné nariadenie, ktoré v tomto prevažne konzervatívnom štáte uvoľnilo cestu k uzatváraniu manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia.

Prvý takýto zväzok bol oficiálne zaregistrovaný v stredu na úrade v obci Dordi v západnom Nepále.

Úradné osvedčenie si prebrali 36-ročný Ram Bahádur (Maya) Gurung, ktorý sa narodil ako muž, ale identifikuje sa ako žena, a 26-ročný Suréndra Pandej, ktorý sa narodil a identifikuje sa ako muž. Pár tvoria už deväť rokov. Zosobášili sa podľa hinduistických rituálov v roku 2016 v nepálskom hlavnom meste Káthmandu.

Ide o víťazstvo sexuálnych menšín

Sunil Babu Pant, zakladateľ poprednej nepálskej organizácie za práva homosexuálov Blue Diamond Society, konštatoval, že ide o víťazstvo sexuálnych menšín, ktoré už dlho požadujú rovnaké práva ako heterosexuáli – vrátane úradného uznania svojich manželstiev.

„Je to prelomové,“ povedal bývalý zákonodarca Pant s tým, že išlo o prvú takúto registráciu v južnej Ázii. „Umožní im to otváranie spoločných bankových účtov, či vlastníctvo a prevod majetku – rovnako ako každému inému páru,“ ozrejmil.

Jedinou ďalšou krajinou v Ázii, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia, je Taiwan, dodala AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články