Foto: Unsplash

Ak vám robí problém vstať ráno z postele, zbystrite pozornosť. Možno trpíte touto vzácnou poruchou.

Ak sa vám ráno stáva, že máte problém vstať z postele, nemusí byť za tým nutne iba prebdená noc či nedostatok spánku. Možno totiž patríte medzi malé percento ľudí, ktorí trpia dysaniou. Je však táto porucha naozaj reálna alebo je to len zásterka pre lenivé rána? 

Množstvo ľudí sa každé ráno po prebudení cíti unavene či dokonca vyčerpanejšie, ako keď si išli večer ľahnúť. Môže byť za tým práve táto porucha, ktorá úzko súvisí z rôznymi duševnými chorobami.

Foto: Pixabay

Dysania je termín, ktorý sa používa na pomenovanie chronickej neschopnosti vstať ráno z postele. Podľa Psych2go môže dysania, inak nazývaná aj clinomania, súvisieť s problémami duševného zdravia. Často sa k nej totiž hlásia ľudia, ktorí trpia depresiami alebo poruchami úzkosti.

Ako ale zistíme, či touto poruchou naozaj trpíme alebo sme ráno iba leniví vstať z postele? Podľa Rise and Shine existuje veľmi jednoduchý test, ktorý môžete vyskúšať aj vy. Skúste napísať konkrétne slová, ktoré opisujú pocity, ktoré prežívate, keď musíte vstať. Ak vám ako prvé napadnú prívlastky ako únavné, náročné či frustrujúce, patríte pravdepodobne iba k väčšine lenivého obyvateľstva prípadne máte za sebou ťažkú a prebdenú noc a málo spánku.

Foto: Pixabay

Ak je však ranné vstávanie pre vás stresujúce, prípadne dokonca vyvoláva úzkosť, je veľká pravdepodobnosť, že by ste mali navštíviť svojho lekára a poradiť sa s ním. Spánok je pre človeka a ľudské zdravie veľmi dôležitý. Preto sa uistite, že ho máte naozaj dostatok. A ak aj napriek tomu tieto nepríjemné pocity neustupujú, pokúste sa vyhľadať pomoc. Môže totiž ísť o niečo vážnejšie.

Či už patríte do tej prvej skupiny alebo naozaj trpíte dysaniou, môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých „spôsobov liečby.“ Napríklad viac spánku alebo používanie špeciálneho budíka, ktorý sľubuje, že vás prebudí počas viacerých cyklov a tým vaše telo nebude pociťovať toľko únavy.

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)