Foto: HeroX, Unsplash

Máte prax vo vymýšľaní nových druhov záchodov? Možno hľadá NASA práve vás.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa už poctivo pripravuje na svoje ďalšie misie, ktorými plánuje dobývať rôzne zákutia vesmíru. V rámci programu Artemis plánuje vyslať na povrch Mesiaca ďalšiu ľudskú posádku, ktorá na ňom strávi niekoľko (zemských) dní. Do roku 2024 preto musí stihnúť stovky (ak nie aj viac) vecí. Jednou z nich je aj funkčná toaleta pre astronautov.

Do pomoci s prípravami najbližšej misie NASA na Mesiac sa pritom bude môcť zapojiť aj verejnosť v rámci rôznych projektov a jedným z nich je aj nová Lunar Loo Challenge, informuje web Unilad.

NASA potrebuje pomôcť s vývojom toalety

V rámci tejto súťaže NASA v spolupráci so spoločnosťou HeroX hľadá odvážnych technologických dizajnérov, ktorí pomôžu vytvoriť jedinečný záchod, ktorý bude funkčný pre použitie na povrchu Mesiaca. A nesľubuje za to len prestíž, ale aj finančnú odmenu v hodnote 35-tisíc amerických dolárov (niečo vyše 31-tisíc eur).

Pokiaľ teda patríte k ambicióznom technologických dizajnérom a hľadáte spôsob, ako si zarobiť nemalú čiastku peňazí, možno je táto výzva pre vás ako stvorená. Myslieť však treba naozaj na všetko.

Buzz Aldrin na povrchu Mesiaca, Foto: NASA

Musí dokázať zachytiť pachy, moč aj zvratky

„Koncepty lunárnej toalety by mali astronautom umožňovať močiť a vyprázdňovať sa v podmienkach mikrogravitácie aj lunárnej gravitácie,“ uvádza spoločnosť HeroX v oficiálnom zadaní súťaže. Navyše, toaleta musí byť plne funkčná a musí dokázať obslúžiť dvoch astronautov, ktorí budú na povrch Mesiaca vyslaní. NASA plánuje k nášmu prirodzenému satelitu vyslať muža a ženu a pobudnúť tam majú celkovo dva týždne.

Ako sa uvádza v zadarní súťaže, toaleta musí byť schopná počas 14 dní kontrolovať zápach či zachytávať rôzne druhy odpadu. Podľa HeroX totiž nemusí ísť len o črevné a mechúrové vyprázdňovanie, astronautom tiež môže prísť zle a môžu zvracať, ženská časť posádky tiež môže mať menštruáciu, takže na všetko toto treba myslieť. Aj preto chce NASA len tie najlepšie návrhy toalety, ktoré budú 100-percentne funkčné a účinné.

Samozrejme, toto všetko sa doposiaľ riešilo rôznymi vreckami, do ktorých astronauti vykonávali takmer všetky potreby súvisiace s vyprázdňovaním. Doba však pokročila a NASA chce astronautom poskytnúť komfort čo najvyšších štandardov. Napokon, dvojica astronautov odide na 2-týždňovú misiu na Mesiac preto, aby mohla ľudstvu priniesť veľmi cenné informácie.

Fantázii sa medze nekladú. NASA chce najmä funknčý záchod pre svojich astronautov. Ilustračná foto: Pexels

V hre je 35-tisíc dolárov

Dizajnérska súťaž láka na celkom slušný balík peňazí, v hre je totiž až 35-tisíc dolárov. Všetky tieto peniaze však nedostane len jeden človek. NASA spoločne s HeroX výhru rozdelí trom najúspešnejším a najlepším návrhom. Ten úplne najlepší získa najviac, a síce 20-tisíc, druhý najlepší návrh 10-tisíc, no a tretí 5-tisíc dolárov.

Pokiaľ vám začali hlavou bežať nápady, tak viac informácií sa dozviete na webe spoločnosti HeroX. Hotové návrhy treba odoslať do 17. augusta 2020, takže času veľa nezostáva.

1
Uložiť článok
Komentovať