Foto: MovieStillsDB

Bude to veľkolepý záver tohtoročnej sezóny v kinách!

Slová na úvod sú absolútne zbytočné – fanúšikovia sci-fi kultu Star Wars už cez víkend dostali echo priamo od tvorcov, že finálny trailer na chystanú deviatu epizódu s podtitulom Vzostup Skywalkera sa na svetlo sveta dostane v pondelok večer (resp. u nás v utorok ráno). Tak sa aj stalo.

Nálož skvostných špeciálnych efektov, súboje svetelných mečov, nové príšerky i roboti a veľkolepá rozlúčka s rodom Skywalkerovcov – to je to, čo nás čaká a neminie v deviatej epizóde vesmírnej ságy Star Wars: Vzostup Skywalkera (Star Wars IX – The Rise of Skywalker).

Fanúšikovia na ňu čakali dva roky a aj podľa najnovšieho traileru (ktorý je zároveň poslednou riadnou upútavkou pred samotnou premiérou snímky) sa je naozaj na čo tešiť. Star Wars s poradovým číslom IX uvidíme v slovenských kinách pár dní pred Vianocami, konkrétne 19. decembra 2019 a už teraz možno predpokladať, že pôjde o jeden z najzárobkovejších filmov tohto roka, aj keď Avengers: Endgame tvorcovia asi neprekonajú.

Veľkolepá rozlúčka s legendárnymi postavami

Na režisérsku stoličku novodobej trilógie Star Wars po odmlke a dlhých dohadoch opäť zasadol vizionársky režisér J. J. Abrams, ktorý tak ságu rodu Skywalkerovcov privedie do zdanlivého konca a ukáže, ako sa zrodí nová legenda a odohrá sa konečný boj za slobodu celej galaxie.

V hlavnej úlohe uvidíme staré známe tváre, ktorým bude jednoznačne kraľovať Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac a John Boyega. Vráti sa však aj legendárny Mark Hamill ako Luke Skywalker či Carrie Fischer, ktorá sa pôvodne vo finále kvôli nečakanej smrti objaviť vôbec nemala. Filmári však disponovali množstvom nepoužitého materiálu, ktorý sa napokon podarilo zostrihať do Epizódy IX tak, aby sa s ňou fanúšikovia mohli rozlúčiť tak, ako ju spoznali – vďaka Hviezdnym vojnám. A aj podľa samotných tvorcov nás čaká nesmierne dojemné finále.

Skalní fanúšikovia kultovej vesmírnej ságy netrpezlivo (aj po prvom zverejnenom traileri) a castingových informáciách zo zákulisia, netrpezlivo očakávajú aj návrat ďalšej legendy v podobe postavy Landa Calrissiana, ktorého si opäť zahrá Billy Dee Williams. Diváci tak dostanú ozajstnú rozlúčku s tým, čo sa nezmazateľne zapísalo do histórie celej popkultúry v roku 1977, keď sa do kín dostal vôbec prvý Star Wars s podtitulom Nová nádej (A New Hope). Toto starého známeho ale aj napokon podľa traileru nebude chýbať vôbec málo. Náznakov na pôvodnú tirlógiu si je totiž možné v upútavke všimnúť viac.

Na Slovensku odštartuje predpredaj

Keďže štúdio Disney, ktoré je vlastníkom produkčnej spoločnosti Lucasfilm stojacej za všetkými filmami s nálepkou Star Wars, nechce nechať nič na náhodu, rovnako, ako to bolo aj v prípade prvých dvoch nových epizód, aj tentokrát spustí predpredaj lístkov na jednotlivé premietania v dvojmesačnom predstihu.

Okrem amerických kín si svoju vstupenku budú môcť zaobstarať aj slovenskí diváci a návštevníci siete multikín Cinemax. Spoločnosť už cez víkend avizovovala, že predpredaj spustí v utorok 22. októbra 2019. Vstupenky bude možné si zaobstarať prostredníctvom webu siete Cinemax. Podobný krok možno očakávať aj od konkurenčných sietí kín, či menších mestských kinosál, ktoré ponúkajú predaj lístkov cez internet. Pri tých odporúčame sledovať ich oficiálne internetové stránky.

Pestrá budúcnosť v podobe filmov aj seriálov

Sága rodu Skywalkerovcov sa v deviatej epizóde Star Wars definitívne uzavrie, štúdio Disney s novými filmami z tohto sveta ani zďaleka nekončí. Práve naopak – rozpracovaných má niekoľko projektov, medzi ktorými možno nájsť napríklad prvý hraný seriál s názvom The Mandalorian. Ten sa objaví s prvou sériou už 12. novembra tohto roku, kedy v USA odštartuje nová streamovacia platforma Disney+.

Na rovnakej stramovacej službe by sme v budúcnosti mali uvidieť aj ďalšie dva seriály – jeden o Obi-Wan Kenobim, ktorého si opäť zahrá Ewan McGregor, a druhý o Cassianovi Andorovi, ktorého sme spoznali v sólo filme Rogue One. Tu si hlavnú úlohu opäť zahrá Diego Luna.

Ewan McGregor ako Obi-Wan Kenobi vo filme Star Wars III – Pomsta Sithov (Foto: MovieStillsDB)

A keďže je galaxia v Star Wars nesmierne široká, znamená to aj množstvo ďalších príbehov, ktoré sa dajú prostredníctvom nej divákom vyrozprávať. Okrem ďalších samostatných Star Wars príbehov (po vzore Rogue One a Solo) sa môžeme tešiť aj na ďalšiu trilógiu od tvorcov seriálu Game of Thrones – Davida Benioffa a D. B. Weissa. Tá má stanovené dátumy premiér vždy v období Vianoc v rokoch 2022, 2024 a 2026.

Felicity Jones a Diego Luna (vpravo) v snímke Rogue One: A Star Wars Story (Foto: MovieStillsDB)

Svoj vlastný Star Wars napíše aj producent a tvorca konceptu Marvel Cinematic Universe, Kevin Feige. Nič viac sa ale o jeho projekte nevie. Vzhľadom na úspech všetkých marveloviek však možno predpokladať (aj vďaka slávnosti a obľúbenosti značky Star Wars), že aj tento projekt sa stretne u divákov s obľubou.

Z toho, o čom informujú zahraničné médiá tiež vyplýva, že svoju vlastnú prequelovú trilógiu napíše aj Rian Johnson, režisér ôsmej epizódy Star Wars s podtitulom The Last Jedi. Ani o tej sa však zatiaľ veľa nevie a rovnako, ako v prípade snímky Kevina Feiga, nie je známy ani dátum premiéry jednotlivých troch chystaných filmov.

ČSFD, Digital Trends
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )