zalubenastiavnica.sk

Anna / / Lokál
Pútnické miesto lásky či raj milencov. Aj tak sa dnes nazýva dom, kde sa narodila Mária Pischlová.

„Možno mi Tvojich úst sa odrjeknuť, Možno mi ruku nedostať. Možno mi seba samjeho zhubiť. Ňemožno mi Ťa neľúbiť!“ Existuje vôbec niekto, kto by nepoznal báseň o nenaplnenej láske básnika Andreja Sládkoviča k Maríne? Na Slovensku sa nachádza historická budova, ktorá dnes láka  zaľúbené páry. Nachádza sa v Banskej Štiavnici. Práve tu vznikol nápad premietať vyznania lásky na fasáde domu narodenia Márie Pischlovej.  

Takto sa z nenaplnenej lásky k nevšedne šľachetnej a dobrosrdečnej žene vyznal azda najznámejší veľký slovenský básnik Andrej Sládkovič. (Tento citát je umiestnený na pamätnej doske na dome v Banskej Štiavnici, kde sa narodila Mária Pischlová.)

marina
sladkovic.euweb.cz

Nenaplnená láska

Keď prišiel Andrej Braxatoris- Sládkovič do domu rodiny Pischlovej ako domáci učiteľ, ani len netušil, že sa zaľúbi do krásnej Maríny. Stalo sa tak v roku 1839. Žiadna veľká láska sa však nekonala. Na želanie svojej matky sa Mária Pischlová v máji roku 1845 vydala za Juraja Gerzsöa. Tento muž bol bohatý pernikár a voskár. Po svadbe vypomáhala manželovi v dielni a obchode, kde predávala medovníky, marcipány a voskové sviece. Jej život však nebol šťastný. Mária porodila 5 detí. Po čase pochovala svojho manžela a dokonca aj 4 svoje deti. Zomrela vo veku nedožitých 79 rokov a jej syn Karol, ktorý ju jediný prežil, zomrel po pár dňoch od smrti svojej matky. Mária tiež prežila smrť svojej veľkej lásky – Andreja Braxatorisa-Sládkoviča. Práve vďaka nemu sa zapísala do histórie ako najväčšia múza slovenskej ľúbostnej poézie.

citat
srelkaa

Dom v Banskej Štiavnici

Zaľúbencov do mesta láka najmä dom Márie Pischlovej a zámky, ktoré môžu pred dom uzamknúť a nimi sľúbiť vernosť svojej polovičke. Tie sú malé, veľké a aj farebné a postupom času ich už pribúda veru pekné množstvo. Svoju lásku si sem nechodia sľúbiť len Slováci, ale aj zahraniční turisti. Spolu zámok uzamknú a kľúč zahodia do studne. Dom vystriedal už niekoľko majiteľov. V roku 2020 oslávime 200. výročie narodenia Márie Pischlovej, a práve vtedy by chceli majitelia vytvoriť niečo špeciálne.

dom
weepingredorger

Na fasáde domu sa na Nový rok premietnu vaše želania

Začiatkom decembra sa uskutočnila veľmi pôsobivá udalosť. Na fasáde azda najznámejšieho domu v Banskej Štiavnici ste mohli vidieť originálne vyznania lásky. Tieto odkazy osvetľovali dom počas celých štyroch hodín. Keďže vyznaní bolo až priveľké množstvo, organizátori vytvorili ďalšie prekvapenie. Na fasáde domu sa budú premietať aj novoročné želania. Organizátori vaše novoročné želanie premietnú na fasádu Domu Maríny už počas prvých sekúnd Nového roka. Navyše si môžete pozrieť vaše želania naživo prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Priania môžete napísať sem:  http://zalubenastiavnica.sk/, kde sa dozviete všetky informácie.

zelanie-11
zalubenastiavnica.sk
zelania
zalubenastiavnica.sk
zelanie-1
zalubenastiavnica.sk
zelanie-8
zalubenastiavnica.sk
zelanie-9
zalubenastiavnica.sk

V blízkom okolí mesta taktiež nájdete aj Kostol sv. Kataríny, Fritzov dom a Slovenské banské múzeum – Berggericht.

Pozri aj: Na Silvestra sa na oblohe objaví nebeské divadlo krajšie, ako hociktorý ohňostroj. Venuša sa nám ukáže vo svojej plnej kráse

interez.sk (Anna Zábojníková), banskastiavnica.sk


Komentovať (0)