popularmechanics.com

S rokom 2016 sa môžete rozlúčiť aj trošku netradične. Pred tým, ako budete na oblohe pozorovať ohňostroje, nám totiž vesmír pripraví poslednú astronomickú udalosť roku 2016.

Celý rok 2016 sme sa vám z našej redakcie snažili poskytnúť tie najzaujímavejšie astronomické udalosti, ktoré sa odohrali nad našimi hlavami. Naše snaženie teda tento rok zakončíme poslednou zaujímavosťou z nočnej oblohy, ktorá sa odohrá v posledný deň roku 2016. Ak sa teda chcete so starým rokom rozlúčiť aj inak ako strieľaním šampanského a pozorovaním ohňostroja, máme pre vás zaujímavý tip. 

31. decembra budeme môcť na nočnej oblohe okrem žiariacich ohňostrojov pozorovať aj Venušu, a to v jej najjasnejšej forme. Dráha Venuše okolo Slnka sa nachádza vo vnútri dráhy Zeme a teda sa z našich pohľadov počas celého roka celkom nestratí. Po Slnku a Mesiaci je práve Venuša tretím najjasnejším pozorovateľným objektom na večernej, alebo rannej oblohe.

nakedeyeplanets.com
nakedeyeplanets.com

Venušu môžeme na oblohe dobre pozorovať celý december. Od 6. decembra sa nachádzala v súhvezdí Strelca, postupne sa presunula k súhvezdiu Kozorožca a 31.decembra sa už bude dotýkať súhvezdia Vodnár. Po celý mesiac sme ju mohli pozorovať ako Večernicu, čo znamená, že je dobre viditeľná hneď po západe Slnka na západnej strane oblohy.

pinterest.com
pinterest.com

Posledný deň roku 2016 bude Venuša najjasnejšia. Pozorovať ju, ako sme už spomínali, môžete hneď po západe Slnka na západnej strane oblohy v miestach, kde sa nachádza súhvezdie Vodnár. Ak ju nechcete premeškať nepretiahnite si poslednú večeru v roku. Venuša totiž zapadne krátko pred 20-tou hodinou večer a bude tak akýmsi predskokanom Silvestrovských ohňostrojov.

popularmechanics.com
popularmechanics.com

Ak si chcete posledný večer roku 2016 trošku ozvláštniť, dúfame, že sme vám poskytli dobrý nápad. S astronomickými udalosťami sa s portálom interez.sk stretnete znovu v roku 2017 a to hneď na začiatku s najvýdatnejším meteorickým rojom vôbec, o ktorom vás samozrejme budeme včas informovať. 

Pozri aj: 11 faktov z vedy, o ktorých ešte teraz nevieme vôbec nič, no v roku 2017 ich už budeme poznať

interez.sk (Lukáš M.)
Príbehy
0
Komentovať (0)