Foto: CC Flickr.com (Juan Antonio Segal)

Potápači tvrdia, že zrútenie Azúrového okna je to najlepšie, čo sa mohlo na maltskom ostrove Gozo stať.

Prvé fotky z morských hlbín nám ukazujú, že na miestach, kde pôvodne stáli silné kamenné stĺpy Azúrového okna, dnes môžeme pozorovať zrod nového morského života na ostrých hranách obrovských zvyškov kedysi maltského majestátu.

We miss the #azurewindow – #gozo is not the same but still a #magicplace #malta #lovemalta #fujifilm

A post shared by Christoph Papenfuss (@cpapenfuss) on

Azúrové okno, vápencová skalná brána na ostrove Gozo (Maltské súostrovie), sa zrútilo do morských hlbín v marci tohto roku počas silných búrok, ktoré sa prehnali celým ostrovom a časťou maltského súostrovia. Malťania sa obávali, že zrútenie slávneho kamenného oblúka, v miestnom jazyku nazývaného Tieqa tad-Dwejra, môže ohroziť turizmus na ostrove. Prírodný majestát sa objavil v mnohých filmoch, televíznych šou, v seriáli Hra o tróny, chválili sa ním nespočetné cestovateľské bedekre. Bol základným bodom mnohých turistických prehliadok ostrova. Potápači sú však nadšení.

„Je to strata pre všetkých, ktorí žijú nad vodnou hladinou, ale pre nás, ktorí sa potápame, je to najlepšia vec, aká sa na Gozo mohla stať,“netají sa nadšením Brendan O`Brien, ktorý miesto preskúmal v júni.

Podľa slov Konrada Baara z Family Diving Gozo je ostrov  pre potápačov „atraktívnejší než kedykoľvek predtým.“

„Veľké biele skaly a čerstvé kamenné žľaby s ostrými hranami sú skutočne ohromujúce,“ povedal Brendan a pokračoval: „Ak nemáte mierku, skaly vám pripadajú ako maličké kamienky, ale sú obrovské. Celá konštrukcia je komplikovaná, sú tu kaňony a úzke chodby. Trvá niekoľko dlhých hodín, kým miesto počas viacerých potápačských pokusov preskúmate. Takisto aj hĺbkové rozpätie je veľké (od 5 do 52 metrov), takže si tu na svoje prídu potápači každého druhu.“

Konrad Baar však upozorňuje, že vďaka prílivu a morským prúdom Stredozemného mora sa vzhľad skál bude rýchlo meniť. Takže potápačskú návštevu plánujte čím skôr.

„Povrch skál za pár mesiacov zarastie riasami a všetko ozelenie. Ostré hrany sa obrúsia a uchytí sa na nich nový život, takže potápači by sa mali poponáhľať, aby toto miesto zažili ešte s jeho prvotnou atmosférou.“

Hovorca za maltský turizmus odporúča, aby potápači toto miesto navštevovali s registrovaným miestnym potápačským klubom. Telegraph Travel minulý mesiac priniesol správy o tom, že na mieste, kde sa pôvodne nachádzalo slávne Azúrové okno, stále zastavujú autobusy plné turistov. Sprievodcovia ich povzbudzujú, aby turistickú atrakciu ohodnotili na známej webovej stránke TripAdvisor jednou hviezdičkou.

Maltský výbor pre turizmus cestovateľom dáva do pozornosti, že ostrov Gozo nie je iba Azúrové okno, môžete si prehliadnuť najstarší chrám sveta Ggantija, stredovekú citadelu, nádherné pobrežie so svetovými plážami či pochutnať si na skvelej maltskej kuchyni.


Pozri aj: Nezmizlo len Azúrové okno. 10 prírodných unikátov, ktoré už bohužiaľ neexistujú

telegraph.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy