Výtržnosti fanúšikov splitského Hajduku v Žiline 2009, Foto: Archív TASR (Pavol Ďurčo)

Bitky a výtržnosti futbalových chuligánov nie sú na Slovensku ničím výnimočným.

Zdemolovaná ulica v Starom meste, zadržaných 107 osôb, najmä Poliakov a Bulharov, ale aj niekoľko Holanďanov. Taká je bilancia včerajšieho stretu futbalových chuligánov na Ventúrskej ulici. Radikalizácia futbalových fanúšikov na tzv. hooligans či ultras je problémom, s ktorým sa Európa i Slovensko stretáva už desaťročia. Niekto by teda mohol povedať, že už to pomaly k futbalu patrí. Nie, toto so športom nemá absolútne nič spoločné. 

V nadväznosti na včerajšie udalosti v Bratislave sme vybrali niekoľko momentov z histórie futbalových chuligánov na Slovensku. Do zoznamu sme zaradili pamätný násilný výjazd fanúšikov Sparty Praha do Banskej Bystrice ešte z čias minulého režimu. Okrem toho udalosti z najrizikovejších zápasov medzi Dunajskou Stredou a Slovanom, či Slovanom a Spartak Trnavou. Chýbať nemôže ani krvavé peklo, o ktoré sa v Žiline postarali Chorváti.

Zdemolovaný rýchlik Hron – 1985

Medzi najpamätnejšie momenty vyčíňania futbalových fanúšikov z obdobia pred nežnou revolúciou patrí nepochybne incident z júna 1985. Podľa HistoryWeb ide dokonca o prvý viditeľný prejav futbalového chuligánstva na území vtedajšieho Československa. Incident sa odohral v rýchliku na trase Praha – Banská Bystrica. Práve v strede Slovenska mala totiž pražská Sparta odohrať svoj posledný ligový duel. Zápas bol pre Spartu kľúčový. Nachádzala sa totiž na čele tabuľky, no o prvé miesto sa zatiaľ delila s Bohemians Praha. Oba tímy mali rovnaký počet bodov a v poslednom zápase sezóny tak bolo všetko otvorené.

V nočnom rýchliku Hron sa malo nachádzať asi 400 fanúšikov Sparty Praha. Tí počas niekoľkohodinovej cesty vo vlaku rozbíjali okná, vytrhávali sedadlá a demontovali interiér vagónov. Ohrozovať mali pritom iných cestujúcich ako aj personál vlaku. Napriek hláseniam sprievodcov Verejná bezpečnosť proti chuligánom zasiahla až v Žiline, kedy už bolo niekoľko vagónov kompletne zničených. Zadržaných tu bolo asi 30 ľudí, zvyšok pokračoval do Banskej Bystrice, kde mali výtržnosti pokračovať až do diania zápasu. Ten Sparta nakoniec prehrala, no keďže Trnava porazila Bohemias, titul pre lepšie skóre získala práve Sparta. O týchto udalostiach hovorí aj československý film Proč? z roku 1987.

Zásah polície v Dunajskej Strede – 2008

Napätie medzi nacionálne cítiacimi Slovákmi a etnickými Maďarmi je na Slovensku (a naopak zase v Maďarsku) už viac menej zľudovelé. Bohužiaľ. V histórii oboch krajín tomu dopomohlo desiatky rôznych incidentov. V roku 2008 to bol zápas medzi Dunajskou Stredou a bratislavkým Slovanom. Klasické derby, aj v súčasnosti takmer pravidelne označované za (z pohľadu bezpečnosti) rizikový zápas. 1. novembra 2008 skončil zásahom polície, ktorý vyvolal na oboch stranách množstvo otázok. Bol to zápas, ktorý zmenil zákon, píše Michal Červený pre Denník N.

Zásah polície proti fanúšikom Dunajskej Stredy na zápase s bratislavským Slovanom v roku 2008, Foto: Archív TASR (Tomáš Halász)

Na starom štadióne v Dunajskej Strede sa vtedy stretlo asi tisíc fanúšikov Slovanu, o niečo viac ako 5-tisíc domácich a približne tisícka policajtov. Momenty pred zápasom sprevádzala vzájomná provokácia. Kričanie národnostných posmeškov na jednej strane, spievanie maďarskej hymny a mávanie maďarskými aj uhorskými vlajkami na strane druhej. V 17. minúte zasiahla v sektore domácich polícia. Bilancia 31 zadržaných osôb, 60 ošetrených z toho jeden musel byť do nemocnice transportovaný helikoptérou. A nezabúdajme na zmenu zákona, ktorá o dva roky na domácich zápasoch zakázala používanie štátnych symbolov cudzích štátov.

Zásah polície proti fanúšikom Dunajskej Stredy na zápase s bratislavským Slovanom v roku 2008, Foto: Archív TASR (Tomáš Halász)
Zásah polície proti fanúšikom Dunajskej Stredy na zápase s bratislavským Slovanom v roku 2008, Foto: Archív TASR (Tomáš Halász)

Krv v Žiline, odveta v chorvátskom Hajduku

Násilnosti futbalových fanúšikov nie sú zďaleka problémom len v domácich ligách. Vidieť sme to mohli včera v Bratislave, ale pred desiatimi rokmi aj v Žiline. O rozruch v žilinských uliciach sa postarali fanúšikovia chorvátskeho Hajduku Split. V zápase Európskej ligy ich do Žiliny prišlo podľa denníka SME približne 1000. Fanúšikovia počas príchodu na štadión ničili reštaurácie a poškodzovali vozidlá, nakoniec sa dostali aj do stretu s domácimi fanúšikmi a najmä policajnými zložkami. Zranených zostalo viac ako 50 policajtov a desiatky Chorvátov. Úrady nakoniec vyhostili 219 fanúšikov, ktorí po dobu 5 rokov nemohli vstúpiť na územie Slovenska ani Európskej únie.

Výtržnosti fanúšikov splitského Hajduku v Žiline 2009, Foto: Archív TASR (Pavol Ďurčo)

Pri odvetnom zápase v Splite čakal na žilinských futbalistov domáci 25-tisícový kotol. Aj v Chorvátsku mala čo polícia robiť s výtržnosťami a podľa Nového Času za mrežami strávilo noc 28 ľudí, z toho 6 Slovákov. Fanúšikovia Hajduku patrili v minulosti k hrozbám všetkých európskych klubov. Po remíze v Žiline bol zápas v Splite pre oba tímy mimoriadne dôležitý. Žilina nakoniec von vyhrala 1:0 a domáci fanúšikovia chceli napadnúť aj vedenie Hajduku, ktoré po zápase nakoniec odstúpilo.

Výtržnosti fanúšikov splitského Hajduku v Žiline 2009, Foto: Archív TASR (Pavol Ďurčo)

Bitka na bystrickom trávniku – 2010

O tom, že futbaloví chuligáni nie sú len problémom Bratislavy, Trnavy a Dunajskej Stredy svedčí napríklad posledný ligový zápas Corgoň ligy 2009/2010 medzi Žilinou a Banskou Bystricou. Žilina, ktorá mala titul vo vrecku už pred posledným kolom si mala posledný zápas zahrať na domácom štadióne Dukly. Organizátori podľa informácií denníka Pravda niekoľkokrát počas stretnutia vyzývali k tomu, aby po jeho ukončení ostali na tribúnach a umožnili víťazom ligy zo Žiliny bezproblémové odovzdávanie trofeje. Samozrejme, bola realita celkom iná.

Žilinskí fanúšikovia po finálnom hvizde vybehli na hraciu plochu, prebehli k sektoru domácich ultras a problémy boli na svete. Roztržku, v ktorej mali dokonca fanúšikovia hostí prevahu, museli s obuškami v rukách vyriešiť až policajti, ktorí všetkých radikalizovaných fanúšikov vrátili späť na tribúny. Žilina v Banskej Bystrici remizovala 1:1 a skončila s trojbodovým náskokom na prvom mieste pred bratislavským Slovanom.

Trnava vs. Slovan

Z pohľadu bezpečnosti patria medzi najkritickejšie zápasy medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava. Prakticky každý ligový či pohárový zápas sprevádzajú provokácie, zvýšené bezpečnostné opatrenia a sprievody polície. Napriek opatreniam prichádza pomerne často aj k vážnejším či menej vážnym stretom radikalizovaných fanúšikov. Pamätné sú najmä roztržky z minulosti. Napríklad tá, pri ktorej sa k Trnavčanom pridali chuligáni z Ostravského Baníka a k Slovanistom zas hooligans z Brna. Pri organizovanej bitke polícia mala zadržať až 150 osôb.

 

Uložiť článok

Najnovšie články