Ilustračná foto: Pexels

Opäť sa dokázalo, že dôchodcovia sú až priveľmi dôverčiví a nechajú sa veľmi ľahko oklamať.

Aj Polícia Slovenskej republiky neustále informuje najmä starších občanov, aby nenaleteli rôznym podvodníkom, ktorí sa v telefóne predstavujú ako ich vzdialení príbuzní, ktorí potrebujú finančnú pomoc. Dôchodcovia tak prichádzajú rôznorodými spôsobmi o nemalé sumy peňazí, pretože sa nechajú oklamať. Podobný prípad sa nedávno odohral aj v Číne, kde 90-ročná starenka naletela podvodníkom a prišla tak o zrejme najvyššiu sumu peňazí v telefonickom podvode.

27 418 429,50 eur je v prepočte suma, o ktorú neznámy páchateľ pripravil 90-ročnú starenku v Hong Kongu prostredníctvom telefonického podvodu, píše web LAD Bible. Predpokladá sa, že ide o najvyššiu sumu, o ktorú niekto niekoho takýmto spôsobom podviedol.

Niekto mal prať špinavé peniaze v jej mene

Dôchodkyňa, ktorej meno kvôli citlivosti prípadu nebolo zverejnené, naletela neznámemu mužovi, ktorý jej v telefóne tvrdil, že je úradník a musí ju upozorniť na nekalé praktiky prania špinavých peňazí. To mal niekto vykonávať v jej mene. Podvodník 90-ročnú ženu ubezpečoval, že čínske úrady majú všetko pod kontrolou a vec sa vyšetruje.

Ilustračná foto: Unsplash

Následne mal ženu navštíviť aj u nej doma v luxusnejšej štvrti. Podľa informácií dal muž žene mobilný telefón, cez ktorý mala zaslať väčšiu čiastku peňazí na separátny účet, ku ktorému ona nemala prístup. Takto mala pomôcť dolapiť neexistujúcich podvodníkov a zabrániť tak ďalšiemu praniu špinavých peňazí v jej mene. Stal sa však presný opak.

Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov žena uskutočnila 11 bankových prevodov na neznámy účet, pričom bola v tom, že účet patrí jej, len je inak zabezpečený. Celková suma, ktorú žena napokon na účet previedla, sa do marca 2021 vyšplhala na takmer 27,5 milióna eur.

Nikto z rodiny o tom najskôr netušil

Zaujímavé je, že muž ženu kontaktoval ešte minulý rok a nikto z jej rodiny o tom netušil. Až jedna z jej opatrovateliek napokon kontaktovala dcéru 90-ročnej dôchodkyne, že starú pani niekto vyšetruje veľmi podivným spôsobom. Tá napokon zalarmovala políciu a príslušné úrady.

Ilustračná foto: Unsplash

Policajti v súvislosti s podvodom zatkli 19-ročného mladíka, ktorý bol ale medzičasom prepustený na slobodu. Existuje pravdepodobnosť, že za celým prípadom je väčšia skupina ľudí.