Foto: TASR/AP

Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine.

Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil svoju „špirálu násilia a smrti“ na Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Pápež ju Putinovi adresoval na Námestí sv. Petra a zároveň odsúdil „absurdnú“ hrozbu jadrovej vojny.

František vyzval aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby bol „otvorený“ vážnym mierovým návrhom a nabádal medzinárodné spoločenstvo na „využitie všetkých diplomatických prostriedkov“ na ukončenie tejto „obrovskej tragédie“ a hrôzy vojny.

Je mu ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia

„Som hlboko zarmútený prívalmi krvi a sĺz, ktoré boli v týchto mesiacoch preliate. Je mi ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia, ktoré zanechalo mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozuje veľké oblasti zimou a hladom,“ povedal pápež počas modlitby Anjel Pána.

„Takéto činy nemožno nikdy ospravedlniť, nikdy! Je poľutovaniahodné, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpiň, Mariupol, Izium, Záporožie a ďalších miest, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu,“ dodal pápež.

„A čo fakt, že ľudstvo je opäť konfrontované s jadrovou hrozbou? To je absurdné,“ citoval ho portál Vatican News.

Lyman bol úplne vyčistený od ruských okupantov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v krátkom videu oznámil, že mesto Lyman v Doneckej oblasti bolo úplne „vyčistené“ od ruských okupantov. Informuje o tom agentúra AFP.

„Od 12.30 (11.30 h SELČ) je Lyman úplne vyčistený. Ďakujem našej armáde, našim vojakom“ uviedol Zelenskyj v desaťsekundovom videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu na svojom dennom brífingu oznámilo, že stiahlo svojich vojakov zo strategicky dôležitého mesta Lyman na „výhodnejšie pozície“, keďže im hrozilo obkľúčenie. Ministerstvo však nespresnilo, kde sa tieto pozície nachádzajú.

Ukrajinská armáda krátko predtým vyhlásila, že v blízkosti Lymanu „obkľúčila“ niekoľko tisíc ruských vojakov.

Pre ruskú armádu je strata Lymanu ďalším veľkým neúspechom, keďže toto mesto slúžilo ako logistický a dopravný uzol, kde sa koordinovali ruské vojenské operácie na severe regiónu.

Odhaduje sa, že v Lymane bolo obkľúčených viac ako 5000 ruských vojakov. Podľa ruských vojenských blogerov prebiehalo sťahovanie ruských jednotiek rovnako chaoticky ako predtým v meste Balaklija — bolo zle koordinované a sťažené nedostatkom delostreleckej podpory.

Ruské velenie nedokázalo vyslať potrebné posily a namiesto toho uskutočnilo raketové útoky na okolie Mykolajiva.

Najnovšie články