Najšialenejšie a najnechutnejšie ľudské experimenty Josefa Mengeleho

mengele

Mnohí ho poznajú pod menom „Anjel smrti“. Už len táto prezývka svedčí o tom, že nejde len o obyčajného doktora. Josef Mengele bol nemecký nacistický lekár, ktorý v roku 1943 zastúpil iného doktora v koncentračnom tábore Osvienčim. Na väzňoch v tomto tábore vykonával sadistické a zvrátené experimenty, častokrát aj pri ich plnom vedomí. Za tieto ohavné činy však nebol nikdy potrestaný, pretože sa celých tridsaťpäť rokov skrýval a utekal pred zákonom. Údajne dostal v roku 1979 mŕtvicu, keď  plával v oceáne a utopil sa. Jeho telo sa však našlo a identifikovalo podľa DNA jeho syna až v roku 1992.

Mengele sa narodil v roku 1911 v Nemecku. Bol to nadaný a inteligentný študent, ktorý po maturite vyštudoval medicínu a získal doktorát. Neskôr pracoval pre jednotky SS, ktoré boli súčasťou Hitlerovej strany NSDAP. Keď v roku 1943 nastúpil ako táborový lekár do Osvienčimu, profesor Verscheuuer, ktorý tiež s nadšením študoval eugeniku, zasponzoroval Mengelemu vybavenie na pokusy a patologické laboratórium. Tieto experimenty mali byť určené hlavne na skúmanie dvojčiat, detí a pre ľudí s nejakou vzrastovou chorobou, ako sú napríklad liliputáni alebo hrbáči. Jeho hlavným cieľom však bolo vynájsť metódu, ako geneticky „vytvoriť“ čistokrvných árijcov. Paradoxom je, že Mengele bral Rómov a Židov ako menejcennú rasu, pričom on sám vzhľadom pripomínal skôr Róma než árijca, za ktorého sa on sám považoval.

ushmm.org
ushmm.org

Po príchode do Osvienčimu mal za úlohu rozdeľovať ľudí na skupiny – kto pôjde do plynovej komory, kto nastúpi na náročné práce a kto bude určený na jeho experimenty.  Za celé svoje pôsobenie v Osvienčime poslal Mengele do komory okolo 400 tisíc ľudí. Jeho prvý väčší experiment bolo skúmanie farby dúhoviek a snaha o jej zmenu. Malým deťom vstrekoval injekciou chemikálie a umelé farbivá priamo do očí bez akýchkoľvek anestetík. Snažil sa im zmeniť tmavú farbu dúhovky na „árijsky“ modrú. Po tridsiatich šiestich neúspešných pokusoch, pri ktorých deti utrpeli rôzne infekcie, zažívali bolesti a niektoré dokonca úplne oslepli, ich Mengele ihneď poslal do plynovej komory, lebo boli preňho už zbytočné. Onedlho začali prebiehať Mengeleho vytúžené pokusy na dvojčatách. Prísne dbal na to, aby mali pohodlie, boli v dobrej kondícii a výživnú stravu, aby boli pripravené na najvýznamnejšiu časť pokusu. Najskôr to začalo dospelými ženami dvojičkami, ktoré nútil k pohlavnému styku s mužskými dvojičkami, aby zistil aká veľká pravdepodobnosť je, že sa narodia opäť dvojičky. Alebo niekedy medzi takýmito dvojičkami opačného pohlavia len vymieňal krv, aby zistil, ako bude mužská krv reagovať v ženskom tele a naopak. Výsledkom boli bolesti hlavy a veľké horúčky. Horšie veci však vykonával na deťoch. Zámerne nakazil obidve dvojčatá nejakou chorobu, napríklad týfusom a sledoval, ako ktoré dvojča reaguje a či sú ich reakcie rovnaké. Akonáhle jedno z dvojčiat zomrelo, okamžite zabil aj druhé, aby ich mohol pitvať naraz.

taringa.net
taringa.netShare on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)