foto: YouTube

Ak sa radi bojíte, tento zoznam je určite pre vás.

Strach o absenciu dobrých titulov však rozhodne mať nemusíte. Všeobecný zoznam najlepších filmov tohto roka sme vám priniesli už pred týždňom. Pokiaľ však  k hororom neinklinujete a máte radšej príbehy založené na skutočných udalostiach, takisto pre vás máme zoznam tých, ktoré v tomto roku utŕžili veľký úspech a určite by ste im mali venovať pozornosť.

Viac však už neotáľajme a poďme si zreferovať rok 2017 v duchu jedného z najkontroverznejších filmových žánrov. Prehnaným krvákom, slabým efektom a predvídateľným scénam sme sa vyhli. V tomto zozname teda nájdete len to najlepšie, čo v oblasti hororov tento rok ponúkol.

Split

ČSFD: 77%
IMDB: 7,3/10

Pre upresnenie, horor je žáner, na ktorý majú ľudia rozporuplné názory, čo znamená, že horor nemusí byť pre niekoho kubrickovo Osvietenie, no za horor považuje Kruh. A platí to aj na opak. Preto niektorí samozvaní kritici nemusia Split zaradiť do kategórie hororov. Tieto vyhlásenia však fantastickému a napätému hororu s Jamesom McAvoyom v hlavnej úlohe na kvalite neuberajú. Hlavná postava Kevin trpí schizofréniou. Má 23 rôznych osobností a každú chvíľu sa má objaviť dvadsiata štvrtá…

It

ČSFD: 77%
IMDB: 7,7/10

Je akýmsi nepísaným pravidlom, že pokiaľ má film obrovské promo, je veľká šanca, že nebude dobrý. Tvorcovia spravia všetko preto, aby sa naň ľudia aspoň prišli pozrieť, aj keď za veľa nestojí. It mal v čase svojej premiéry obrovské promo, no ako sa vraví, výnimka potvrdzuje pravidlo. Za najlepší film tohto roka by sme určite It vymenovať nemohli, ide však o výbornú žánrovku, ktorá vás nebude nudiť ani s o čosi dlhšou stopážou než je pri hororoch zvykom. Viac o filme si môžete prečítať v recenzii.

Get Out

ČSFD: 75%
IMDB: 7,7/10

Get Out je s výnimkou nedávneho filmu Matka! asi najšpecifickejšou záležitosťou na tomto zozname. Kombinuje prvky excelentne napätého thrilleru, počiatkovského mindfucku a spracováva náročnú tému rasizmu. Okrem toho sa vo filme stretneme s fanatizmom, hypnózou, kultom podobným kukluxklanu a množstvom ďalších originálnych myšlienok v ešte originálnejšom podaní. Pokiaľ pátrate po niečom čo ste ešte zaručene nevideli, Get Out je tá správna voľba.

The Shape of Water

ČSFD: 77%
IMDB: 8,0/10

Nie som si istý, nakoľko je nutné predstavovať filmového génia menom Guillermo del Toro. Ide o jedného z najprogresívnejších režisérov súčasnej doby. Do povedomia sa uviedol už pri veľmi osobitom horore Cronos, no skutočnú popularitu tento rodák z Mexika načerpal až po vzniku filmu Hellboy. Nasledovali tituly ako Faunov Labyrint, Ohnivý kruh či Purpurový vrch. Jeho filmy sú zmesou dychberúceho, vizuálne-ohromujúceho fantasy, kvalitného sci-fi a kvalitného hororu, čo z jeho tvorby robí kúsky pre skutočných fajnšmekrov. Jeho najnovšiemu titulu nechýba ani jeden z vymenovaných aspektov. Na plátna našich kín sa síce ešte nedostal, no v zahraničí utŕžil veľmi pozitívny ohlas a my sa naň môžeme tešiť už 15. februára.

Annabelle: Creation

ČSFD: 69%
IMDB: 6,6/10

Annabelle: Creation je prequelom k filmu Annabelle. Vysvetľuje udalosti, ktoré sa udiali pred prvým filmom o démonickej bábike. Jej príbeh má priamo náväznosť na film V zajatí démonov, čo z tejto série robí veľmi netradičné univerzum. To sa stáva ešte desivejším pri skutočnosti, že V zajatí démonov je film natočený podľa skutočných udalostí. Na to, že je Annabelle: Creation už štvrtým filmom z tejto série, prekvapuje kvalitným dejom, rýchlym spádom a ani na minútu nenudí. Hodnotenia sa síce nešplhajú veľmi vysoko, no práve tu sa stretávame s tým, že horor je skutočne špecifický žáner a Annabelle zjavne nesadne každému.

Life

ČSFD: 68%
IMDB: 6,6/10

Kombinácia s Sci-fi žánru a hororu býva náročná. Keď sa však podarí, je to pohľad na nezaplatenie. Na konci 70. rokov sa podarilo dnes už notoricky známemu Ridleymu Scottovi, keď natočil Votrelca. Tento rok sa to podarilo menej známemu režisérovi menom Daniel Espinosa. Do svojho šiesteho celovečerného filmu obsadil mená ako Jake Gyllenhaal či Ryan Reynolds. Film sa točí okolo prvého dôkazu o existencii mimozemského života na Marse. Napriek tomu, že Život neutŕžil veľkú popularitu, kvalitou rozhodne nezaostáva.

Happy Death Day

ČSFD: 68%
IMDB: 6,5/10

Všetko najhoršie bol pomerne vysoko očakávaný film, pri ktorom stál za kamerou zabehnutý režisér Christopher Landon. Ten má na svedomí kvalitný thriller s prvkami hororu Disturbia či takmer celú sériu Paranormal Activity. Všetko najhoršie nie je o nič horšie ako jeho ostatné filmy, kvalitatívne i režíjne by sme ho však skôr mohli prirovnať k Disturbii. Ide o kvalitný horor z hollywoodskej produkcie, ktorý má síce rating PG-13 čiže je rodinne prístupný, no aj napriek tomu žiadneho hororového nadšenca nesklame.

The Killing of a Sacred Deer

ČSFD: 74%
IMDB: 7,6/10

Zabitie posvätného jeleňa je skutočne temnou záležitosťou i keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Napriek tomu, že nie je sprevádzaný obrovským množstvom krvi a inými nechutnými zábermi, je dosť možné, že vás rozruší. A to až v nečakanej miere. Napriek veselým, farebným záberom, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako obsah tumblr blogu, dokáže tento film spôsobiť naozaj skľučujúce emócie. To však len potvrdzuje precíznosť s akou bol film natočený. Tiež síce nehovoríme o titule, ktorý u nás zožal veľké množstvo popularity, no určite je hodný zmienky aj zhliadnutia.

Jigsaw

ČSFD: 67%
IMDB: 6,1/10

Jigsaw bol dlho očakávaným titulom. Najmä preto, že v tejto sérii ide v poradí už o 8. diel série. Tá sa teší veľkej obľube a v priebehu rokov si stihla získať skutočne veľký okruh fanúšikov. Ak budete mať pri sledovaní pocit, že viete všetko odhadnúť, ste na omyle. Ide o prekvapujúci a ohromujúci počin. Navyše sa môžte tešiť budúci rok na ďalšie pokračovanie. Nech sa hra započne!

Mother!

ČSFD: 63%
IMDB: 6,9/10

Zrejme žiadny titul na tomto zozname nebol tak šokujúci ako tento. Je nutné uznať, že Darren Aronofsky je veľmi šikovným režisérom, no Matka! poskytla divákom tak explicitné a zmätočné predstavenie, že väčšina z nich odchádzala z kinosály šokovaná a znechutená. Pokiaľ ste však pripravení na veľmi brutálne a umelecké vyobrazenie tohto intelektuálneho skvostu, určite si tento film nenechajte ujsť.

Pozri aj: Očaria hercami, no zarazia kvalitou. 10 najhorších filmov s najlepším hereckým obsadením

Príbehy
0
Komentovať (0)