Foto: Distribútor

Ľuboš Belko / / Film
Rok 2017 nám bez debaty priniesol mnoho skvelých titulov.

O najlepších filmoch roku 2017 sme už písali. Viesť debatu či spor o tom, ktorý z tohtoročných snímkov bol najlepší teraz viesť nebudeme. Rozhodnutie necháme na akadémii, tak ako každý rok. Výhercovia dostanú sošky Oscarov a budú spokojní. Existuje však mnoho filmov, ktoré sú prehliadané alebo nedocenené či už kritikmi alebo masovým publikom. Keďže rok 2017 pomaly končí a my netrpezlivo očakávame, čo prinesie ten ďalší, poďme zhodnotiť to, čo nám tento rok priniesol v zábavnom priemysle.

Je akýmsi nepísaným pravidlom, že pokiaľ pred film „švihnete“ text :„Tento snímok vznikol na základe skutočných udalostí,“ je to taká stávka na istotu, že bude mať úspech. A aj keď nebude veľmi dobrý stačí, že bude mať jednu až dve nezabudnuteľné scény a blockbuster je na svete. Poďme sa pozrieť na zoznam tohtoročných filmov, ktoré vznikli na základe skutočnej udalosti a naozaj stáli za to.

Dunkirk

ČSFD: 84%
IMDB: 8,2/10

Prečo nezačať tým najväčším a najlepším, však? Dunkirk je dielom Christophera Nolana, jedného z najlepších filmárov súčasnej éry a podľa toho aj vyzeral. Napriek tomu, že mal nezvyčajný storyline, zožal obrovské množstvo pozitívnej kritiky. Nolan je vizionár a druhá svetová vojna je téma, ktorá bola spracovaná na milión spôsobov. Dunkirk je dôkazom toho, že sa každá téma dá spracovať spôsobom, aký tu ešte nebol.

A United Kingdom

ČSFD: 63%
IMDB: 6,8/10

Čo pritiahne divákov do kina? Známi herci (Rosamund Pike), kontroverzná téma (rasizmus) a príbeh, ktorí poznajú (kontroverzné manželstvo afrického princa a britskej predavačky). Napriek tomu, že filmu United Kingdom nič nechýbalo, zostal nepovšimnutý. Je však veľmi zaujímavý svojim nápadom. Sleduje osud dvojice, ktorá sa miluje, no pochádza z rozdielnych kultúr i sociálnych pomerov. Okrem toho, že ich zmiešané manželstvo nepodporovala vtedajšia spoločnosť, svojim slovom k ich osudu prispela aj vláda Veľkej Británie a Juhoafrickej republiky.

American Made

ČSFD: 77%
IMDB: 7,2/10

Neprejde jediný rok, aby nám Hollywood nepodsunul sympatického antihrdinu. Či už je to Tony Montana, Patrick Bateman alebo Jordan Belfort, vždy máme dostatok možností na to, aby sme fandili zloduchovi. Barry Seal bol muž, ktoré by ste opísali jediným slovom: Nenažraný. Fešák to rozhodne nebol, a preto sa tvorcovia poistili obsadením Toma Cruisa do hlavnej úlohy. Barry pracoval ako informátor pre CIA a keďže pilotoval lietadlo, začal na čiastočný úväzok dovážať do Ameriky Escobarov kokaín. Popritom donášal agentúre DEA a bol zapojený do najväčšej drogovej operácie v histórii. Vzhľadom k jeho adrenalínom nabitému životnému štýlu sa skončil aj jeho osud, no to však nie je dôvod na to, aby ste si neužili túto akčnú jazdu s hviezdnym obsadením a kilogramom ko… kolumbijských prírodných scenérii.

The Zookeeper’s Wife

ČSFD: 74%
IMDB: 7/10

Antoninu Zabinskú si v tomto filme zahrala úžasná Jessica Chastain. Tá sa v priebehu posledných rokov ukázala ako veľmi šikovná herečka a svoj herecký talent opäť potvrdila aj v tomto snímku. Príbeh vytiahnutý z druhej svetovej vojny sleduje osud ženy, ktorá milovala svoju prácu nadovšetko. Všetko jej však vzala vojna a ona mohla svoje znalosti uplatniť len pri chove prasiat, keďže Varšavskú zoologickú záhradu, v ktorej pôsobila, okupovali nemeckí vojaci. No práve tu sa karta obrátila, keď jej muž začal voziť na korbe svojho auta okrem potravy pre prasce aj židovských utečencov.

The Man Who Invented Christmas

ČSFD: nehodnotené
IMDB: 7,1/10

Aj napriek tomu, že Muž, ktorý vynašiel Vianoce do našich kín nedorazil, je tento životopisných snímok o Charlesovi Dickensovi, určite hodný zmienky. Írsko-kanadský titul rozpráva magický príbeh o tom, ako tento geniálny anglický spisovateľ v 19. storočí spojil skúsenosti z vlastného života so svojou predstavivosťou, a tak nechal vzniknúť príbeh Vianočnej koledy.

All Eyez on Me

ČSFD: 62%
IMDB: 5,8/10

All Eyez on Me je názvom najúspešnejšieho albumu Tupaca Shakura a taktiež životopisného filmu, ktorý sledoval osud tohto geniálneho hudobníka. Kto inklinuje k hip hopu však vie, že Tupac bol omnoho viac ako raper. Svojimi textami sa dotýkal tém, ktorých sa ostatní báli. Násilie, policajná brutalita, život na ulici, rasizmus a množstvo ďalších sociálnych problémov. Tupac bol 7. septembra 1996 niekoľko krát postrelený a následne prevezený do nemocnice, kde po šiestich dňoch podľahol zraneniam. Jeho hudba však žije dodnes, čoho dôkazom je 75 miliónov predaných albumov do roku 2010, hologram na festivale Coachella v roku 2012 a biografický film All Eyez on Me, ktorý zožal extrémny úspech aj 20 rokov po jeho smrti.

The Founder

ČSFD: 73%
IMDB: 7,2/10

Do impéria McDonald’s dnes patrí 35-tisíc pobočiek po celom svete. Je to neuveriteľné ako jediný muž dokázal vybudovať v 50. rokoch niečo, čo je dnes najväčšou fastfoodovu franšízou na svete. Po zhliadnutí tohto filmu možno však zaváhate pri najbližšej návšteve mekáča. Záleží to však len od toho, čo pre vás znamená slovo zrada a nakoľko podstatné sú pre vás historické udalosti. Predsa len tretia ríša nám dala aj Volkswagen a značku Hugo Boss.

The Lost City of Z

ČSFD: 64%
IMDB: 6,6/10

Hovorí vám niečo meno Percy Fawcett? Ak áno tak vám Stratené mesto Z určite neuniklo. Ak nie, tak hlavným lákadlom pre vás by mal Charlie Hunman. Pre pánov, to je ten frajer zo seriálu Zákon Gangu. Pre dámy, to je ten fešák, čo si pred pár mesiacmi zahral kráľa Artuša. Percy Fawcett? bol britský bádateľ, ktorý sa v roku 1906 po prvýkrát vydal do Amazónie. Tu stretol domorodcov, kanibalov, nikdy nekončiace dažde, choroby, a potom všetko spísal do knihy. Jeho bestseller bol tento rok spracovaný do veľmi kvalitného snímku, takže ak ste ho ešte nevideli, určite mu dajte šancu.

Detroit

ČSFD: 75%
IMDB: 7,5/10

História spojených štátov zažila niekoľko veľkých povstaní. To, ktoré sa odohralo v Detroite v roku 1967 vyústilo z niečoho, čo bolo najprv len obyčajnou policajnou raziou. Dej filmu sa točí okolo incidentu, ktorý sa odohral v The Algiers Motel počas rasovo motivovanej bitky na 12th Street. Výsledok spôsobil smrť troch čiernych mužov, brutálne dobitie ďalších deviatich osôb, siedmych čiernych mužov a dvoch belošských žien.

The Disaster Artist

ČSFD: 95%
IMDB: 8,2/10

Masterpiece je akýmsi bonusom, keďže do našich kín zatiaľ nedorazil. Stane sa tak až 15. februára 2018, no na domácej pôde si už tento titul svoju premiéru odbil a zožal extrémny úspech. Film rozpráva o filmovom tvorcovi menom Tommy Wiseau, ktorý nesmierne túžil nakrútiť vlastný film. Nakoniec sa mu to aj podarilo. Film s názvom The Room bol jeho duševným dielom. Opisovaný je ako najhorší film všetkých čias či úžasné príšerný. Tommy tu zastával úlohu scenáristu, režiséra, producenta aj herca v hlavnej úlohe. Výsledok, ktorý však vznikol bol tak zlý, že z otrasnej drámy sa nechtiac stala skvelá komédia a The Room je v súčasnosti jednou z najkultovejších filmových záležitostí.

Pozri aj: Toto je 9+ najlepších filmov roku 2017 podľa hodnotenia ľudí, ktoré ak ste nevideli, urobili ste obrovskú chybu

0
Komentovať (0)