Foto: Profimedia,SITA

Udalosti uplynulého týždňa na najlepších spravodajských fotografiách.

Vírus z Číny sa šíri, spolu s ním aj panika. Spojené kráľovstvo oficiálne vystúpilo z Európskej únie, Austrália je opäť v plameňoch, videli sme najdetailnejšiu fotografiu Slnka a smútili za fenomenálnym basketbalistom. Popri tom všetkom sme boli svedkami mimoriadne rýchlej výstavby nemocnice v Číne aj významných športových podujatí.

V pravidelnom seriály vám budeme prinášať najlepšie fotografie svetových aj domácich spravodajských agentúr za posledný týždeň. Okrem aktuálnych udalostí v nich nájdete aj tie najpodarenejšie zábery, ktoré zhotovili fotoreportéri z celého sveta. 

Tibetskí mnísi na Floride

Tibetskí mnísi z kláštora v južnej Indii na návšteve floridského polostrova Florida Keys. Duchovní predstavitelia sledujú morskú korytnačku Drifter, 77 kilogramov vážiacu samicu, ktorú sa podarilo zachrániť v novembri minulého roku. Drifter bola ošetrená a zachránená v miestnej nemocnici pre morské korytnačky.

Foto: Profimedia/AFP

Stav globálnej zdravotníckej núdze

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila minulý týždeň v súvislosti so šírením nového koronavírusu stav globálnej zdravotníckej núdze. Aktuálne spustila aj rozsiahlu informačnú kampaň, v ktorej sa snaží bojovať proti mýtom a hoaxom ohľadom nákazy, ako aj šíriť odporúčania, ako sa pred vírusom chrániť. Na snímke žena v Hong Kongu, ktorá na ochranu pred vírusom používa plastovú bandasku.

Foto: Profimedia/AFP

Nemocnica za 10 dní

V meste Wu-chan, kde sa koncom decembra objavil nový koronavírus po prvýkrát, dokončili v nedeľu nemocnicu určenú pre infikovaných pacientov. Jej stavba trvala 10 dní, nemocnica má pritom kapacitu 1000 lôžok. Prvých pacientov začali v nemocnici prijímať dnes.

Foto: SITA

Biblická katastrofa v Afrike

Afriku a najmä tú východnú zasiahla katastrofa podľa biblického scenára. Poľnohospodársku úrodu v Keni, Etiópii či Somálsku ničia obrovské roje kobyliek – koníkov. Roje dosahujú početnosť niekoľko stoviek miliónov kusov a ohrozujú potravinovú sebestačnosť postihnutých krajín. Somálsko už vyhlásilo stav núdze, na snímke dcéra farmára v Keni v zúfalej snahe rozohnať roj.

Foto: SITA

Prezidentka v Osvienčime

Svet si minulý pondelok pripomenul Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastnila na slávnostnej ceremónii v bývalom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau pri príležitosti 75. výročia jeho oslobodenia. V priestoroch „tábora smrti“ vyzvala na boj proti fašizmu.

Foto: SITA/Kancelária prezidentky SR

Super Bowl

Záver týždňa patril v USA najočakávanejšej športovej udalosti roka. Finále národnej ligy v americkom futbale (NFL) nazývané Super Bowl odohrali tento rok hráči Kansasu City Chiefs proti San Francisco 49ers. Stredozápad USA sa z prestížneho titulu tešil po 50 rokoch. A ako vždy, bola to ohromujúca šou a to nielen po stránke športu.

Foto: Profimedia/AFP

Ďalší titul pre Djokoviča

Na opačnej strane zemegule pár dní predtým svet sledoval celkom inú športovú udalosť. Vo finále Australian Open sa stretli Novak Djokovič a rakúšan Dominik Thiem. Srbský tenista sa z triumfu tešil už po ôsmykrát.

Foto: SITA

Nový iracký premiér

Protivládny protestant pred zapálenou barikádou v irackom meste Najaf. Demonštrácie v Iraku prebiehajú už niekoľko mesiacov. Po demisii premiéra Ádila Abdala Mahdího dostal poverenie o zostavení vlády od irackého prezidenta bývalý iracký minister telekomunikácií Muhammad Tawfík Aláví. Spoločnosť v Iraku je však naďalej polarizovaná.

Foto: Profimedia/AFP

Zbohom Spojené kráľovstvo

Úderom polnoci z piatku na sobotu Spojené kráľovstvo definitívne opustilo Európsku úniu. Kapitola Brexit, o ktorej si možno mnohí mysleli, že bude nekonečná, sa tak skutočne stala realitou. Brexit ukončilo odpočítavanie premietané na sídlo britského premiéra na Downing Street 10. Spojené kráľovstvo bolo súčasťou EÚ od roku 1973.

Foto: Profimedia/AFP

Protesty Extinction Rebellion

Aktivisti z hnutia Extinction Rebellion, známi vďaka radikálnejšej forme protestov v podobe občianskej neposlušnosti, protestovali počas minulého týždňa v Holandsku pred sídlom spoločnosti Shell. Keďže protest nebol oficiálne ohlásený, demonštrantov zadržala polícia.

Foto: Profimedia/AFP

Fotografia týždňa zo sveta zvierat

Ľadový medveď z budapeštianskej zoo konzumuje pod vodnou hladinou kus mäsa.

Foto: Profimedia/AFP

Najdetailnejšia fotografia Slnka

Minulý týždeň svet uvidel najdetailnejšie zábery Slnka v histórii. Priniesol ich solárny teleskop na Havaji, ktorý zaznamenal „bunkové štruktúry“ povrchu veľké zhruba 30 kilometrov, čo je pozoruhodné, keďže hviezda má priemer približne 1,4 milióna kilometra a od Zeme je vzdialená 149 miliónov kilometrov.

Foto: Profimedia

Požiar na trhu v Lagose

Na trhu Balogun v hlavnom meste Nigérie vypukol už druhý ničivý požiar v priebehu troch mesiacov. Požiar na rušnom trhu v Lagose zničil päť výškových budov a najmenej jednu osobu pripravil o život. Na snímke ľudia zachraňujúci zásoby z trhu pred ničivými plameňmi.

Foto: Profimedia/AFP

Austrália stále horí

Najskôr ničivé požiare, potom silné dažde a teraz znovu oheň. Austrália je stále (miestami opäť) v plameňoch. Počas minulého týždňa bola situácia najvážnejšia v okolí hlavného mesta Canberra, kde museli vyhlásiť aj výnimočný stav.

Foto: Profimedia/AFP

Zbohom Kobe

Svet sa rozlúčil so športovou legendou v podobe Kobe Bryanta, ktorý zomrel tragicky pri páde helikoptéry ešte 26. januára. Takýmto spôsobom si ho uctili hráči aj fanúšikovia v aréne Staples Center pred zápasom Portland Trail Blazers a Los Angeles Lakers, ktorých dres počas svojej kariéry obliekal.

Foto: Profimedia/AFP
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )