Foto: Profimedia

Dom na Andrássyho ulici v Budapešti patrí k najhrôzostrašnejším budovám Európy. Jeho steny sú doslova nasiaknuté krvou.

Budovy, kde sa v minulosti udiala vražda či iné násilné trestné činy, vzbudzujú v ľuďoch často strach a nepríjemné pocity. Čo však s budovou, kde celé roky trpeli a umierali zástupy nevinných ľudí? Nuž, takýto dom a zároveň jedna z najstrašnejších budov Európy sa nenachádza ďaleko od slovenských hraníc a pozrieť sa do nej môže každý. 

V článku sa dozviete:

  • kedy sa začala písať krvavá história budovy;
  • ako v nej nacisti a komunisti mučili ľudí;
  • aké mučiace metódy používali;
  • čo je s budovou dnes.

Dom teroru

Andrássyho ulica v Budapešti je dnes lemovaná pekným dlhým bulvárom s historickými budovami, dobrými reštauráciami a príjemnou atmosférou dýchajúcou z každého rohu. Jeden z domov je však zvláštny, na stenách sa vynímajú čiernobiele fotografie, na zemi sú uložené vence a zapálené sviečky. Tragédie sa tu stali niekoľko desiatok rokov dozadu, no desivá história je tu stále živá. Môžete ju cítiť všade naokolo.

Keď okoloidúci zdvihnú pohľad smerom k streche, uvidia tam príznačný nápis – House of Terror, teda Dom teroru. Tento názov nedostala budova na Andrássyho ulici 60 len tak náhodou. V histórii budete len ťažko hľadať podobne krvavú nehnuteľnosť, v ktorej strašné činy páchali rovno dva zločinecké režimy. Do novodobých dejín sa Dom teroru začal zapisovať v roku 1937, keď sa stal sídlom maďarskej pronacistickej Strany krížových šípov, uvádza portál History Hit.

Vyvražďovanie Židov v Budapešti

Prenasledovanie a vraždenie obyvateľov židovského pôvodu sa nevyhlo ani Budapešti. Počas druhej svetovej vojny boli pravidelne prenasledovaní a terorizovaní. Ako uvádza dokument zo Shoah Resource Center, fašistické hnutie známe ako Strana šípových krížov bolo založené v roku 1937 a už od začiatku využívalo ako svoje sídlo dom na Andrássyho ulici 60. Od roku 1939 najsilnejšia opozičná strana sa prezentovala militantným antisemitizmom a jej zahraničná politika bola jasne pronacistická.

Foto: Profimedia

Počas vojnových rokov mala táto strana na svedomí desaťtisíce židovských životov a do istej miery sa na tejto smutnej kapitole podieľal aj Dom teroru, predovšetkým od roku 1944. Práve v ňom prívrženci strany často Židov väznili, mučili a zabíjali. Ako sa píše na oficiálnom webe Múzea teroru, vodca Strany šípových krížov Ferenc Szalási nazval budovu ako „Dom lojality“, v ktorého pivniciach vytvoril malú väznicu, v ktorej sa väčšina zverstiev odohrala.

Foto: Profimedia

Peklo sa nekončí, nastupujú komunisti

Po skončení druhej svetovej vojny sa mnohí poprední predstavitelia Strany šípových krížov dočkali spravodlivého trestu. Pôdu si však prakticky okamžite začal pripravovať ďalší zločinecký režim a pod vedením Pétéra Gábora sa začala už od roku 1945 formovať akási tajná polícia, ktorá bola neskôr známa pod skratkou ÁVH, resp. ako Maďarská štátna bezpečnosť, píše Institute of Hungarian Research.

Ako sídlo si Gábor vybral neslávne známy dom na Andrássyho ulici 60 a údajne tak urobil práve zo symbolického hľadiska. Maďarská štátna bezpečnosť sa v priebehu niekoľkých rokov stala extrémne obávanou skupinou, ktorá prenasledovala „nepriateľov režimu“, väznila ich, mučila, ale aj zabíjala, píše History Learning. Z obdobia medzi rokmi 1946 a 1956 sa zachovalo množstvo hrôzostrašných svedectiev o tom, čo sa v budove dialo.

Foto: Fortepan/Bauer Sándor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Musel som stáť na špičkách na doske posiatej klincami a lemovanej rozpálenými platničkami, aby som stál vzpriamene. Predtým ma bili, mučili rôznymi nástrojmi a do tela mi púšťali elektrický prúd,opísal hrôzy jeden z pamätníkov. Väčšina preživších opisuje popis v chladných pivniciach so stenami takými hrubými, aby von nebolo počuť výkriky väzňov, celkom identicky. Dozorcovia nedovolili väzňom v celách opierať sa o stenu, ľahnúť si a ani spať. Celé dni bolo v miestnostiach zapálené svetlo.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články