Foto: maxpixel.net

/ 194 / Ľuboš Belko
Už čoskoro zažijeme najdlhšie trvajúce zatmenie Mesiaca tohto storočia.

Absolútne zatmenie mesiaca spôsobí formácia vesmírnych telies, keď sa Slnko, Zem a naša obľúbená družica, Mesiac, zoskupia do jednej línie. V podstate ide o to isté, ako v prípade nedávneho zatmenia Slnka, avšak s rozdielom, že tentokrát neprekrýva Mesiac Slnko, ale Zem prekrýva Mesiac. Vzhľadom k tomu, že naša planéta je omnoho väčšia ako Mesiac, toto zatmenie bude skutočne veľké. A bude trvať naozaj dlho. Konkrétne sa nám Mesiac stratí na hodinu a 43 minút.

Absolútne temno nastane na Zemi 27. júla 2018. Svoj vrchol by malo na našom území zatmenie dosiahnuť o 22:22 a viditeľné bude z Afriky, Blízkeho východu, Indie, Austrálie a niektorých častí Európy. Veľkú rolu v trvaní zatmenia zohráva to, že 27. júla bude Zem najďalej od Slnka, čo znamená, že vrhá väčší tieň. Zároveň bude aj Mesiac vo svojej najvzdialenejšej pozícii od Zeme. Táto kombinácia spôsobí hodinu a 43 minút dlhé temné divadlo.

Total Lunar Eclipse on April 15th, 2014

Mesiac však nebude celý čierny. V istej fáze bude červený, čo spôsobí slnečné svetlo odrážajúce sa od zemskej atmosféry. Na podobnej báze funguje aj farebnosť východov a západov slnka. Posledné takto dlhé zatmenie sa odohralo 16. júla 2000. Rozsah medzi týmito dvomi zatmeniami je presne 18 rokov a tento jav sa nazýva Sarosov cyklus. Vo veľmi podobnom dátume tak môžeme zatmenia očakávať v rokoch 2036 a 2054.

Pozri aj: Posledná štúdia Stephena Hawkinga o vesmíre bola práve teraz publikovaná. Jej závery môžu spôsobiť revolúciu v chápaní kozmu

iflscience.com


Komentovať (0)