Ak sa vám zdá, že o snehu na Sahare ste počuli aj po minulé roky, nemýlite sa. Napriek tomu je to mimoriadne nezvyčajný úkaz a na najväčšej púšti sveta nasnežilo teraz iba piatykrát za posledných 40 rokov. Avšak posledné sneženia sa v zostupnom poradí odohrali v rokoch 2021, 2018, 2016 a 1979.
Horúčavy vystriedal sneh
Keď sa povie Sahara, predstavujeme si nekonečný piesok a spaľujúcu horúčavu. Avšak alžírske mesto Ajn Sefra, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške približne 1 000 metrov, zažilo nevídaný úkaz.

Teploty, ktoré často u nás nie sú ani v tom najhorúcejšom lete, tu vystriedala teplota pod bodom mrazu a sneh pokryl najväčšiu púšť sveta, uvádza portál Daily Mail.
Ajn Sefra je označovaná ako „Brána do púšte“. Obec je obklopená pohorím Atlas, vďaka čomu tu aj napadol sneh.

Sneh v púšti
Teploty na púšti môžu počas noci výrazne kolísať. V tomto prípade sa vysokotlakové systémy studeného vzduchu presunuli nad pevninu, čo spôsobilo nízke teploty. Takéto anticyklóny majú tendenciu dosahovať až do Saudskej Arábie a to tak, že sa pohybujú v smere hodinových ručičiek zo Strednej Ázie a na ceste naberajú vlhkosť, ktorá sa ochladzuje a spôsobuje sneženie.
Kristína a Juraj radia, ako na lacnejšiu dovolenku na Islande: Na 7 dní si pripravte 1 500 až 2 000 €
Michal a Sofia kráčali 215 dní v Himalájach. Navštívili sme „slovenský Mars“ a ochutnali minerálku zadarmo
Jesse sa pred pád dňami prisťahoval na Slovensko, aby znížil svoje náklady: Ľudia sú tu srdeční, všetko pôsobí čisto
Prvý muž, ktorý zdolal Mount Everest. Po výstupe vyriekol neúctivé slová, pred stanom mu zamrzli topánky















Nahlásiť chybu v článku