Foto: TASR/AP

Za prvých šesť týždňov tohto roka vyplavilo na francúzske pobrežie Atlantického oceánu stovky mŕtvych delfínov.

Monitorujúca organizácia Pelagis uviedla, že do polovice februára našli na plážach približne 670 týchto mŕtvych živočíchov. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Je to väčší počet než za rovnaké obdobie vlaňajška

Na pobreží Francúzska našli v roku 2019 podľa odhadu vyše 11.000 mŕtvych delfínov. Pelagis upozornil, že celkový počet týchto mŕtvych zvierat je pravdepodobne oveľa vyšší, pretože mnoho delfínov nevyplaví na pláže, ale potopia sa na dno oceánu.

Oblasťami, ktoré sú najhoršie zasiahnuté týmto javom, sú pobrežia Biskajského zálivu, predovšetkým severozápadných regiónov Vedée a Bretónsko, ako uviedol vedec z Univerzity v La Rochelle, ktorý tiež pracuje pre Pelagis.

Za ich smrť môžu rybárske siete

Organizácia Pelagis dodala, že tieto morské cicavce majú zranenia spôsobené rybárskym náčiním a zrejme boli chytené iba ako vedľajší úlovok. Podľa aktivistov za ochranu zvierat môžu za smrť delfínov rybárske siete s hustými okami.

Organizácia na ochranu zvierat Sea Shepherd v tlačovom vyhlásení obvinila združenia rybárov z toho, že majú „škandalózny prístup“, ktorý hádže tieň na celú profesiu.

Na druhej strane Olivier Le Nezet, predseda bretónskeho rybárskeho výboru, kritizoval vo francúzskej televízii France Bleu aktivistov za ochranu zvierat. Údajne v noci celé hodiny filmujú rybárov pri práci, čo označil za „obťažovanie“.

Francúzska vláda tento rok uzákonila plán na ochranu delfínov, podľa ktorého sú takzvané „bzučiaky“, vydávajúce zvukové signály na odplašenie, počas zimy povinné pre určité rybárske lode s vlečnou sieťou.

0
Uložiť článok
Komentovať