Foto: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission /NOAA

Takéto nálezy, žiaľ, nie sú nezvyčajné.

Minulý týždeň boli na pobreží Floridy nájdené dva mŕtve delfíny s nezvyčajnými zraneniami. Mali totiž na tele diery, akoby ich niekto prebodol či prestrelil. 

Odmena 20-tisíc dolárov

Ako informuje portál IFL Science, takáto udalosť nie je jednorazová. Tieto delfíny sú len dva z mnohých, ktoré sa v oblasti za posledné roky našli. Biológovia z komisie pre ochranu rýb a voľne žijúcich živočíchov na Floride vo vyhlásení uviedli, že najprv našli jedného delfína a o niekoľko dní ďalšieho. V súvislosti s prípadom ponúkajú odmenu 20-tisíc dolárov za informácie, ktoré by viedli k vypátraniu páchateľov.

Foto: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission /NOAA

Národná agentúra pre oceány a atmosféru USA (NOAA) tvrdí, že od roku 2002 bolo vyplavených najmenej 29 delfínov s často netradičnými zraneniami, ktoré sa javili ako spôsobené zbraňou. Iba za posledný rok evidujú 4 takéto prípady. Najviac asi šokoval prípad z mája 2019, keď objavili delfína s oštepom v hlave.

Nekŕmiť ich

Motív vraždenia delfínov nie je známy. Úrady sa však domnievajú, že to súvisí aj s tým, že ľudia, často v dobrej vôli, delfíny z člnov kŕmia. Tie si potom začnú člny spájať s potravou a môže dôjsť k nešťastným kolíziám.

Foto: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission/NOAA

Keď sú divé delfíny kŕmené, ich správanie sa zmení. Stratia svoju prirodzenú ostražitosť voči ľuďom a člnom,” uviedla pre New York Times Stacey Horstmanová, koordinátorka ochrany delfínov z agenúty NOAA. “Najlepšia rada je nekŕmiť ich a neuputávať ich pozornosť. Zdanlivý nevinný akt kŕmenia delfínov môže viesť k zraneniam,” dodala.

0
Uložiť článok
Komentovať