Foto: MovieStillsDB

Kultový film Šiesty zmysel oslavuje 20. výročie svojho vzniku.

Milovníkom trilerov a hororového žánru snímku Šiesty zmysel netreba predstavovať. Táto dnes už filmová klasika režiséra M. Night Shyamala, s množstvom napätia, neočakávanými dejovými zvratmi a geniálne vypointovaným záverom oslavuje už 20 rokov. Tak si ju poďme pripomenúť. 

Film Šiesty zmysel v roku 1999 šokoval filmový svet nie iba dramatickým príbehom, ale aj svojou nezvyčajnou formou, ktorá okamžite vtiahla každého diváka a nedokázala ho odpútať až do svojho úplného konca. A ten ho napokon úplne rozobral. Snímka plná zvratov a situácií, ktoré nás neustále prekvapujú a držia v napätí, navyše s absolútne nepredvídateľným koncom.

Foto: MovieStillsDB

Ku psychológovi Malcolmovi Croweovi (Bruce Willis) sa vláme bývalý pacient, ktorý sa ho pokúsi zabiť. Následne sa sám zastrelí. Príbeh sa posúva o rok neskôr, kedy sledujeme Malcolmove rozpadajúce sa manželstvo, pred ktorým sa snaží o to viac upriamovať pozornosť na svojho nového pacienta, osem ročného chlapca Colea (Haley Joe Osment). Malcolm sa dozvedá, že chlapec vidí duchov mŕtvych a snaží sa mu pomôcť.

Pre tých, čo milujú nepredvídateľné konce

Najsilnejšou stránkou celého filmu je samotná dokonale vycibrená pointa. Preto ak patríte do skupiny ľudí, ktorí Šiesty zmysel ešte nevideli, určite sa vyhýbajte spoilerom, aby ste si mohli tento zážitok plnohodnotne vychutnať. Podľa mnohých hodnotení totiž ide o najlepšie vypointovaný film vôbec. Okrem toho Americký filmový inštitút zvolil Šiesty zmysel za 89. najlepší film všetkých dôb.
Foto: MovieStillsDB

Okrem samotného príbehu nechýbajú vo filme herci, ktorí predviedli presvedčivé výkony. Haley Joe Osment a predstaviteľka jeho mamy Toni Collette, získali za svoj výkon aj nominácie na Oscara. Rovnako silnou je aj hudobná stránka snímky. Na nej úzko spolupracoval James Newton Howard priamo s režisérom Shyamalanom, ktorý mu podrobne opisoval, aký pocit by pri ktorej scéne mala hudba vyvolávať.

Otvoril režisérovi cestu do sveta kinematografie

Šiesty zmysel získal celkovo šesť nominácií na Cenu Akadémie, avšak ani jednu z nich nepremenil na víťazstvo. Išlo však iba o štvrtý film vo svojom žánri, ktorý bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší film. Podobný úspech sa vo svete hororov či trilerov často nevidí ani dnes. Na ČSFD si vyslúžil hodnotenie 88% a IMDb 8,1/10. Niet však divu. Okrem napínavej atmosféry nechýbajú ani scény, ktoré diváka dokážu vydesiť. O tento úchvatný scenár sa postaral samotný režisér Shymalanom.

Foto: MovieStillsDB

Snímka Šiesty zmysel mala premiéru presne na narodeniny M. Nighta Shymalana, 6. augusta 1999. Za 20 rokov sa však iba niekoľkým filmom podarilo priblížiť tomu, čo Šiesty zmysel priniesol do kinematografie. Ak ste ho už videli, tak si ho môžete znova pripomenúť. Aj keď vás záver už možno neprekvapí, môžete si všímať dokonale vypracované detaily, ktoré pri prvom zhliadnutí divákovi často uniknú.

M. Night Shymalan, celým menom Manoj Nelliyattu Shyamalan, je americký režisér a scenárista, pôvodom z Indie. Preslávil sa najmä svojimi trilermi, ako Vyvolený (Unbreakable, 2000), Znamenia (Signs, 2002), Rozpoltený (Split, 2016) alebo posledným Glass (2019), ktorý prepojil snímky Vyvolený a Rozpoltený. Do sveta kinematografie si prerazil hviezdnu cestu najmä jedným zo svojich prvých počinov, filmom Šiesty zmysel.

mentalfloss.com, sk.wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )