Foto: Ilustračné (Mike Baird (Flickr))

Aktivisti zo Sea Shepherd varujú pred neudržateľnou situáciou.

Na francúzskom pobreží objavili novodobí piráti od decembra 2018 už viac ako 700 mŕtvych tiel delfínov. Najnovšie mŕtve telá morských cicavcov v obrovskom počte našli na pláži Les Sables d’Olonne južne od mesta Nantes. Informuje o tom svetová ekologická organizácia Sea Shepherd, ktorá hovorí aj o tom, že vo francúzskych vodách ročne rybári zabijú viac ako 10-tisíc delfínov. 

Od decembra 2018 vyplavilo more na francúzske pobrežie už viac ako 700 mŕtvych delfínov. Podľa odborníkov však na plážach končí len asi pätina usmrtených zvierat. Sea Shepherd už v minulosti informovalo o tom, že pri francúzskom pobreží zomiera ročne asi 10-tisíc delfínov. Toto ohromujúce číslo je pritom výsledkom tzv. vedľajšieho úlovku. Delfíny končia v rybárskych sieťach pri tzv. párovom love. Ten spočíva v rybárskej sieti natiahnutej medzi dvomi súbežne pohybujúcimi sa loďami. V sieti tak končí všetko, čo nedokáže uniknúť. I tisícky delfínov.

Takto ulovený delfín je v drvivej väčšine prípadov udusený na smrť. Rybári po vytiahnutí sietí zviera nájdu poväčšine mŕtve, s dolámanými kosťami a inými početnými ranami. Vzhľadom na to, že nejde o cielený lov týchto cicavcov, nemajú francúzske úrady nad rybármi žiadnu právomoc. Alarmujúce číslo mŕtvych jedincov pritom viditeľne prekračuje masakry delfínov známe z Faerských ostrovov či Japonska.

Na ochranu môže byť neskoro

Sea Shepherd a mnohí odborníci sa obávajú, že vedľajší úlovok v podobe tisícov mŕtvych delfínov môže ohroziť celú populáciu týchto cicavcov. Vo Francúzsku navyše chýba potrebná legislatíva, ktorá by mohla pomôcť k tomu, aby k tejto zbytočnej smrti neprichádzalo. Sea Shepherd avizujú, že francúzske zákony nezakazujú pre zvieratá deštruktívne metódy lovu, akým je napríklad aj párový lov a navyše legislatíva nevyžaduje, aby boli rybári pri práci podrobení nezávislému pozorovaniu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sea Shepherd France (@seashepherdfrance),

„Tridsať rokov komunikácie a rokovaní s rybárskymi spoločnosťami viedlo ku katastrofickej situácii v akej sa dnes nachádzame. Čas na diskusiu uplynul, teraz ostáva len konať“, tvrdí v tlačovej správe Lamya Essemlali, prezidentka Sea Shepherd France. Aktivisti aj ochranári varujú, že delfíny sú citlivé živočíchy a ich populácia sa veľmi pomaly rozmnožuje. V čase, keď si človek všimne, že počet delfínov rapídne klesá, môže byť pre záchranu druhu už neskoro.

SeaShepherd
Uložiť článok

Najnovšie články