Foto: Instagram.com (@oksanamykhalyk@david_syrr)

Múzeum Auschwitz žiada svojich návštevníkov, aby sa nefotografovali na železničnej trati, ktorá viezla mnohých ľudí na zdĺhavú, no istú smrť.

Názov Auschwitz pozná snáď každý. Koncentračný tábor, ktorý bol v minulom storočí vytvorený na to, aby zotročil a zavraždil obrovské množstvo ľudí, je dnes múzeom, do ktorého prichádza veľa návštevníkov. Nie každý sa však správa presne tak, ako by mal. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V dnešnej dobe si zaznamenávame na fotografie takmer všetko, a preto nie je žiadnym prekvapením, keď pri nejakej pamiatke vytiahnete mobil a fotíte sa spolu s ňou. Mnoho návštevníkov koncentračného tábora Auschwitz robí presne to isté a to najmä na železničnej trati, ktorá viezla budúcich väzňov a otrokov na istú smrť.

Kvôli tisíckam fotografií, ktoré ľudia pravidelne zdieľajú na sociálnych sieťach, sa múzeum rozhodlo konať. Na svoj Twitter pridali koláž fotografií s ľuďmi, ktorí sú na trati odfotení s popisom: „Keď prídete do múzea, nezabudnite, že ste na mieste, kde zahynulo viac ako milión ľudí. Rešpektujte to. Existuje veľa lepších miest, kde sa môžete naučiť balansovať na trati, ako naše múzeum, ktoré symbolizuje deportáciu veľkého množstva ľudí na ich istú smrť.“ 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ✖️Silvia✖️ (@matas_silvia),

Samotné múzeum má aj účet na Instagrame. Veľké množstvo fotografií zdieľa múzeum od svojich návštevníkov a len na máloktorej z nich sú ľudia. Dôvod je veľmi jednoduchý a prostý. Táto stránka má totižto ukázať to, ako tábor v skutočnosti vyzerá a aké ťažké a emocionálne dejiny toto miesto so sebou nesie.

Pawel Sawicki, hovorca múzea, sa pre Business Insider vyjadril: „Súčasťou našej práce je chrániť spomienky a dôstojnosť obetí. Naším cieľom je zvýšiť povedomie ľudí. Ľudia si musia byť vedomí toho, aké miesto navštevujú.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oksana Mykhalyk (@oksanamykhalyk),


Aj po viac ako 70. rokoch od oslobodenia tábora sem každý rok chodia milióny ľudí, ktorí chcú toto miesto vidieť. V ďalšom príspevku na Twitteri sa múzeum vyjadrilo, že fotografovanie v koncentračnom tábore zakázané nebude, no žiada návštevníkov, aby rešpektovali smrť ľudí, ktorí tu zomreli.

thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články