Ilustračná snímka: Unsplash/sheilapic76, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dovolenka sa zmenila na horor.

Na Slovensku máme to šťastie, že vo voľnej prírode sa vo všeobecnosti veľa hadov nevyskytuje a keď aj áno, tak zvyčajne nie sú nebezpečné. Náš najjedovatejší had, vretenica, zvyčajne pre človeka nie je smrteľne nebezpečná, aj keď v niektorých prípadoch môže byť. Mnohé iné krajiny však “takéto šťastie” nemajú. 

S populáciou hadov podobnou nám, je na tom aj Holandsko. To však spôsobuje, že ľudia, ktorí sa s hadmi nestretávajú, si túto hrozbu až tak ani nemusia uvedomiť.

Uhryzla ho pri vykonávaní potreby

47-ročný Holanďan navštívil Juhoafrickú republiku a zdržiaval sa v miestnej prírodnej rezervácii, uvádza portál IFL Science. Problém nastal, keď muž potreboval použiť toaletu. Ako opisujú lekári v prípadovej štúdii v časopise Urology Case Reports, počas toho, ako muž sedel na WC, ho do penisu uhryzla kobra krúžkovaná (Naja annulifera).

Aj keď táto kobra zvyčajne nie je agresívna, keď jej niečo, v tomto prípade zadok, blokuje jej východ von, jednoducho zaútočí. A odniesol si to práve Holanďan na dovolenke, ktorý vykonával potrebu.

Keďže bol v odľahlej časti, musel čakať tri hodiny, kým ho letecky prevezú do najbližšieho traumatologického centra. Pred príchodom do nemocnice pociťoval bolesť od slabín až po hornú časť hrudníka. Okrem toho pociťoval veľké pálenie v genitálnej oblasti.

Kobra krúžkovaná. Foto: Ryanvanhuyssteen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Semenníky mali tmavofialovú farbu

Hoci jed tohto hada je neurotoxický, muž mal to šťastie, že sa vyhol akýmkoľvek neurologickým príznakom. Po príchode do nemocnice bol pri plnom vedomí, aj keď mal horúčku a mal opuchnutý penis a semenníky s tmavofialovým sfarbením, čo naznačuje nekrózu mieška. Dostal osem dávok jedového antiséra a následne bol prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde potreboval dialýzu kvôli poškodeným obličkám.

Mal šťastie

Jeho stav sa našťastie stabilizoval, zastavila sa aj nekróza a lekársky tím vykonal chirurgické odstránenie mŕtveho tkaniva. Potom po prevoze do Holandska sa lekárom podarilo vykonať úspešný štep na mužovom penise a miešku, a nahradili odstránené mŕtve tkanivo iným, ktoré odobrali z jeho slabín. Po roku sa mu rany zahojili a penis je konečne citlivý na podnety. Lekári v prípadovej štúdii zverejnili aj fotografie mužovho pohlavného orgánu, ich prezeranie však ponecháme na vašom uvážení, no upozorňujeme, že nie sú vhodné pre maloleté osoby a citlivé povahy.

Aj keď muž o to zjavne nestál, má tu česť byť úplne prvým opísaným prípadom v odbornej literatúre, keď kobra krúžkovaná niekoho uhryzla do genitálií.

Lekári v závere prípadovej štúdie majú aj preventívne odporúčanie. “V krajinách, ktoré sú známe veľkou populáciou hadov, vždy spláchnite záchod predtým, ako si naň sadnete.

0
Uložiť článok
Komentovať