Ilustračná foto: Unsplash

Taliansky dôchodca Mauro Morandi musí opustiť ostrov Budelli, na ktorom žil sám viac ako 30 rokov. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Osemdesiatjedenročný muž sa na „fliačik zeme“ v súostroví La Maddalena medzi Sardíniou a francúzskou Korzikou presťahoval v roku 1989. Minulý rok mu však vlastníci ostrova presláveného svojou ružovou plážou oznámili, že sa má odsťahovať.

„Odídem v nádeji, že v budúcnosti bude Budelli chránený tak, ako som ho chránil celých 32 rokov,“ napísal Morandi v nedeľu na Facebooku. Niekdajší učiteľ telesnej výchovy v roku 2018 pre BBC uviedol, že „vždy bol tak trochu rebel“. „Mal som dosť našej spoločnosti – konzumu a politickej situácie v Taliansku. Rozhodol som sa presťahovať na opustený ostrov v Polynézii, ďaleko od celej civilizácie. Chcel som začať nový život v blízkosti prírody,” vyhlásil vtedy Morandi.

O ostrov sa po celý čas ukážkovo staral

Keď sa spolu s niekoľkými priateľmi vydali na cestu, urobili si zastávku na talianskom súostroví La Maddalena, kde plánovali pracovať a zarobiť si peniaze na financovanie ďalších svojich ciest. Po príchode na Budelli a stretnutí so strážcom ostrova, ktorý sa chystal do dôchodku, sa však Morandi rozhodol zostať. Odvtedy sa staral o ostrov a rozprával sa s turistami.

V priebehu desaťročí niekoľkokrát čelil hrozbám vysťahovania. Vlani predstaviteľ Národného parku La Maddalena Fabrizio Fonnesu pre CNN uviedol, že Morandi vykonal nelegálne úpravy svojej chaty, bývalej rádiostanice z obdobia druhej svetovej vojny. V petícii, ktorá vyzývala taliansku vládu, aby mu umožnila zostať, bolo viac ako 70-tisíc podpisov.

V nedeľu však Morandi oznámil svoje rozhodnutie odísť a pre britský denník The Guardian povedal, že sa presťahuje do malého bytu na neďalekom ostrove La Maddalena. „Môj život sa príliš nezmení. Stále budem mať pred očami more,“ skonštatoval Morandi.

0
Uložiť článok
Komentovať