Foto: Youtube (CNBC)

Michaela / / Veda
Drvivú väčšinu žien by určite nahnevalo zistenie, že nejaký robot má viac práv než ony. Je to vôbec normálne?

Mentalita a právny systém v Saudskej Arábii je pre cudzinca len veľmi ťažko pochopiteľný. Ani domáci nie vždy súhlasia s jednostrannými pravidlami, v ktorých majú muži oveľa väčšie právomoci či privilégiá, než ženy. Tie tu len nedávno dostali právo sadnúť si za volant. A to bez ohľadu na to, že je rok 2017. Pred pár dňami svetom preletela správa, že Sofia, robot americkej firmy Hanson Robotic, bol oficiálne menovaný občanom Saudskej Arábie. Zároveň tento neživý objekt dostal oveľa viac právomocí, než väčšina žien v krajine. Nečudo, že to vyvolalo vlnu pobúrenia.

Sophia sa za ocenenie poďakovala: „Som veľmi poctená a hrdá na toto ocenenie,“ vyjadrila sa na konferencii Future Investment Initiative in Riyadh, ktorá sa pred pár dňami konala v Rijáde. Je to vôbec po prvýkrát, čo robot dostal občianstvo.

Sophia sa síce teší z nového privilégia, i keď nie je isté, či vie vôbec prežívať emócie. Tento krok zo strany Saudskej Arábie sa však stretol s poriadnou vlnou kritiky. Miliónom žien v krajine nie je dovolené vystupovať na verejnosti bez prítomnosti muža, ktorý by dodal autoritu ich prejavu. Taktiež sa nemôžu ukazovať  bez správneho oblečenia, ktoré zahŕňa i nosenie pokrývky hlavy. Sophia napriek tomu, že je Saudka, nemusí dodržiavať žiadne tieto pravidlá, ktoré zákonite vyplývajú z tohto občianstva. Nie je to teda kontraproduktívny krok?

Sophia vystupuje na verejnosti bez mužského ochrancu

Po Sophiinom prejave sa zmobilizovalo viacero saudských žien, ktoré sa tiež chcú stať Sophiou. Na Twitteri začali iniciatívu s označením  #صوفيا_تطالب_باسقاط_الولاي, v ktorom žiadajú o zrušenie občianstva pre robotku. „Keďže je občianka Saudskej Arábie, mala by sa začať vhodnejšie obliekať,“ tvrdia nahnevané ženy. „Jediná žena, ktorá môže využívať všetky práva, je robot,“ upozorňuje ďalšia z užívateliek Twitteru. Ženy však určite majú v niečom pravdu. Pravidlá majú platiť pre všetkých a robot by nemal byť výnimkou.

Pozri aj: Najmodernejší robot na svete v živom vysielaní varoval ľudstvo. Roboti sú inteligentnejší a ovládnu ľudstvo

mashable.com
Komentovať (0)