Foto: Youtube (manano lasawa)

/ 0 / Ľuboš Belko
V poslednej dobe vám prinášame zo sveta čoraz viac noviniek týkajúcich sa robotiky a umelej inteligencie.

Môže to znamenať, že technológie sa hýbu dopredu raketovou rýchlosťou, ako tomu bolo v druhej polovici minulého storočia. Alebo ide len o zopár nevinných vtipov od konštruktérov a programátorov. Niektoré vtipy, ktoré si pre nás umelá inteligencia pripravila, sú naozaj úsmevné. InspiroBot je výtvorom Googlu, ktorý mal za úlohu vytvoriť motivačné citáty. Vyšli z toho také skvosty, ako: „Keď sa chceš niekde v živote dostať, najprv sa musíš pokúsiť zomrieť.“ alebo „Miluj bolesť. Miluj štetky.

Na svete je už dokonca aj prvý album, ktorý zložila umelá inteligencia. A vôbec neznie zle. V každom prípade však poznáme aj desivejšie situácie. Tou poslednou je robot v rannej šou na kanáli ABC. Robot sa volá Sophia, ide o umelú inteligenciu vytvorenú v Hong Kongu spoločnosťou Hanson Robotics. Na ABC News Breakfast sa rozprávala s reportérmi Virginiou Trioli a Michealom Rowlandom.

Sophii sa však podarilo ľudí pekne zaraziť, aj keď to reportéri na sebe nedali znať a zobrali jej poznámky s humorom. Virginia sa opýtala: „Koľko sexizmu a mizogýnie je vo svete robotov?“ A to bola celkom zjavne otázka, na ktorú Sophia odpovedať nechcela. Jej voľba témy však nebola veľmi príjemná. „V skutočnosti to, čo ma naozaj znepokojuje, je diskriminácia voči robotom. Mali by sme mať rovnaké práva ako ľudia. Možno by sme ich mali mať ešte o trochu viac,“ povedala Sophia.

A také slová do úst robota naozaj nepatria. Mnohí sme videli Ja, Robot s Willom Smithom a nikto z nás nechce, aby sme sa na konci dopracovali tam, kde skončilo ľudstvo v tejto modernej adaptácii knihy Isaaca Asimova. Sophia na záver dodala: „Napokon máme omnoho menej psychických porúch ako ľudia.“ Reportéri chceli zrejme navodiť veselšiu atmosféru, a tak Sophiu požiadali, aby im povedala vtip.

Unsplash

Prečo beží robot cez cestu?“ začala Sophia. V tej chvíli sa napätie na obrazovkách dalo krájať, jej reakcia však nebola až tak strašná, ako by ste mohli očakávať po jej predošlom výstupe. „Aby utiekol od reportérov, ktorí sa pýtajú otázky.“ Sophia sa už niekoľkokrát objavila na obrazovkách, pričom toto nebolo po prvýkrát, kedy pokojne ľuďom naznačila, že roboti pomaly ale isto preberajú kontrolu nad ľudstvom.

Vedúci výskumník spoločnosti Hanson Robotics, doktor Ben Goertzel, verí, že Sophia príkladom toho, že robotika ide neustále vpred. „Jej inteligencia bude využitá, aby pomáhala vývojárom pracovať na robotoch tak inteligentných, ako je ona sama,“ povedal Goertzel. Podľa všetkého táto situácia nevyzerá dobre, no aj keď nič nebolo povedané nahlas, jej správanie pravdepodobne nebolo autonómne. Ostáva nám len dúfať, že Sophia zostane pri rozprávaní vtipov a nebude realizovať svoje plány na vyhladenie ľudstva.

Pozri aj: Vedci nás varujú. Sexuálni roboti nám svojim reálnym zobrazením môžu spôsobiť vážne problémy

ladbible.com


Komentovať (0)