foto: Unsplash

Príroda nás snáď nikdy neprestane udivovať.

Živočíšna ríša je pre človeka fascinujúcou záhadou a ešte aj dnes nás dokáže niečím novým prekvapiť. Predovšetkým v prípade, že ide o morské živočíchy, ktoré nemáme dopodrobna preskúmané. Preto sa občas stáva, že ak narazíme na zaujímavý objav, nevieme z neho spustiť oči. To je prípad aj videa chodiacej hviezdice, ktoré sa stalo na internete okamžite virálnym. 

Ľudia si už zvykli nachádzať na plážach rôzne zaujímavé tvory, ktoré inak bežne nevidíme. Predstavte si však, že sa prechádzate po pláži a zrazu tam uvidíte kráčať hviezdicu. Pre mnohých je tento jav úplne nepredstaviteľný. Na pláži ostrova Outer Banks v Severnej Karolíne sa to však stalo realitou.

Prekvapený okoloidúci sa rozhodol chôdzu hviezdice zaznamenať a s videom sa podelil na Reddite. Môžeme v ňom vidieť, ako sa hviezdica pomocou svojich malých nožičiek nachádzajúcich sa na jej ramenách pohybuje po piesku a vyzerá ako zvláštne mimozemské stvorenie. To okamžite zaujalo stovky používateľov portálu, ktorí začali video komentovať. Medzi nimi však nechýbajú ani upozornenia na to, že majú hviezdice na každom svojom chápadle oči a teda v podstate kráčajú po svojich zrakových orgánoch.

Iní sa rozhodli na článok reagovať v podobe pridania ďalších videí, ktoré nám približujú správanie týchto úchvatných tvorov. Faktom však zostáva, že pre hviezdice je prirodzeným prostredím voda a aj napriek tomu, že my zostávame z podobných objavov užasnutí, mali by sme sa skôr zamyslieť, čo to zvieraťu naozaj spôsobuje a namiesto natáčania na video mu radšej pomôcť.

Napriek tomu, že hviezdice môžu pôsobiť staticky, pravdou je, že sa dokážu pohybovať naozaj rýchlo. Ako informoval portál Iflscience, dospelý jedinec dokáže „kráčať“ až rýchlosťou jeden meter za minútu pomocou 15-tisíc nožičiek, umiestnených na spodnej časti najčastejšie piatich chápadiel. Závisí to samozrejme od konkrétneho druhu.

Pohybujú sa jemnými nožičkami pomocou prisávania sa na povrch pomocou lepiacich chemikálií. Vďaka iným chemikáliám sa zas od povrchu dokážu odlepiť. Tieto nožičky sa plnia morskou vodou a jej tlakom cez vaskulárny systém tela hviezdica dokáže vydať pohyb. Preto nastáva problém, keď sa nenachádza vo vode, ale na súši.

Po zemi by nemali chodiť vôbec

Okrem toho, ako uviedol portál Iflscience, dýchajú absorbovaním kyslíka z morskej vody a na suchom povrchu sa teda môžu veľmi rýchlo udusiť. O hviezdicu zo zdieľaného videa na Reddite sa však nemusíte vôbec obávať. Ako uviedol autor videa Zeb Hallock v jeho popise, z vody ich sám nevyberal, na pláž ich dostal príliv.

„Tie, ktoré boli vonku na pláži, sme opatrne vrátili späť do mora. Ostatní ľudia na pláži boli nimi fascinovaní tiež a napokon nám pomohli dostať hviezdice naspäť do vody.“ Urobili teda dobrý skutok a vďaka nim môžeme obdivovať tieto unikátne zvieratá aj my.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )