S príchodom prvého septembra začínajú pre Monikino kino Prázdniny. Tak sa volá v tento deň vychádzajúci debutový album kapely Monikino Kino, ktorú tvorí slovenská...

S príchodom prvého septembra začínajú pre Monikino kino Prázdniny. Tak sa volá v tento deň vychádzajúci debutový album kapely Monikino Kino, ktorú tvorí slovenská hudobníčka a filmárka Monika Midriaková a hudobník, režisér a herec Petr Marek zo skupiny MIDI LIDI. Ich elektronický pop o nádeji vyšiel tento týždeň na labeli Slnko Records.

monikino kinoMonikino Kino niesú vedľajším projektom Petra Marka. Všetky impulzy a hudobné nápady prichádzajú od Moniky Midriakovej. „Väčšinu hudby skladám ja a Petr sa s gitarou alebo bicími pridáva až v momente, keď sú hudobné nápady hotové. Spoločne potom pracujeme na stavbe piesní,“ popisuje kompozičný proces Monika. Úlohu pri tvorbe slovenských textov si zase hudobníci paradoxne vymenili. Petr píše slovenské texty, s ktorých konečnou úpravou mu Monika ako rodená Slovenka pomáha. „V cudzom jazyku si dovolím väčšiu lyrickosť, citovosť a hru s pátosom ako v textoch pre MIDI LIDI,“ vysvetľuje Petr Marek.

[youtube x8HdCIvC0Ok 720 410]

 Necelé tri týždne pred vydaním albumu zverejnila kapela tri single (Běžky, Prázdniny, Kancelář) a tiež videoklip ku skladbe Kancelář. „Klip sme natočili na Ořechovke (známa záhradná a vilová štvrť v Prahe), kde sa stretávajú ulice Klidná a Dělostřelecká. Skombinovali sme romantiku s hlúpym humorom a tancom v low-fi obrazovej estetike. Čiže všetko, čo máme radi,“ zhrnul Petr Marek.

 Jedenásť skladieb na albume Prázdniny, ktorý vychádza 1. septembra v Slnko records, tvoria z polovice nové verzie už predtým zverejnených pesničiek a druhá časť pozostáva z úplne nových vecí. Prvé koncerty zahrali Monikino Kino pred rokom a pol, niekoľko z nich ako predkapela MIDI LIDI a DVA.

0
Uložiť článok
Komentovať