Foto: Nicolas Rück für Wikimedia Deutschland / CC BY-SA

Missing Maps je projekt humanitárnych organizácií, ktoré poskytujú pomoc v oblastiach zasiahnutých prírodnými katastrofami, vojnami či epidémiami.

Na Zemi existuje množstvo miest, ktoré sa zatiaľ na mapy nedostali. Tento fakt môže byť komplikáciou napríklad v oblastiach, v ktorých potrebujú obyvatelia pomoc záchranných zložiek. Tento problém riešia aj slovenskí vedci.

Už po deviaty raz zorganizovali Mapathon v rámci projektu Missing Maps, ktorý sa konal v priestoroch Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Mapujú oblasti, kde je orientácia náročná

Foto: missing maps and openstreetmapOpenStreetMap contributors / CC BY-SA

“Práve mapové podklady, ktoré účastníci prostredníctvom jednoduchého počítačového nástroja vytvárali, pomôžu terénnym pracovníkom zefektívniť ich činnosť – napríklad pri zásahu v takzvaných slumových oblastiach, kde je orientácia veľmi náročná. Zároveň sa však účastníci Mapathonu okrem reálnej pomoci učia, aká jednoduchá je tvorba máp a samozrejme všimnú si aj jednotlivé špecifiká danej oblasti, v ktorej práve prebieha humanitárne mapovanie,” povedal Tomáš Goga z Geografického ústavu SAV.

Missing Maps je projekt štyroch humanitárnych organizácií, a to amerického a britského Červeného kríža, humanitárneho tímu OpenStreetMap a Lekárov bez hraníc. Pri svojej terénnej práci podľa Tinákovej “zápasia s nedostatkom mapových podkladov”.

Výstupy pomáhajú lekárom aj záchranárom

Foto: Nicolas Rück für Wikimedia Deutschland / CC BY-SA

“Výstupy z Mapathonov následne pomáhajú lekárskym a logistickým tímom v postihnutých oblastiach pri riešení rôznych mimoriadnych udalostí. Dobrovoľníci pritom okrem svojho vlastného notebooku, odborných znalostí a chuti pomôcť nepotrebujú nič navyše,” dodal geograf.

Deviateho bratislavského Mapathonu sa zúčastnilo 13 dobrovoľníkov, ktorí mapovali budovy v Stredoafrickej republike a vo Venezuele, aby tímy lekárov a záchranárov mali lepší prehľad o miestnej hustote populácie. Dobrovoľníci vykonali v OpenStreetMap 29 300 mapových zmien a zvektorizovali celkovo 2384 budov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )