Foto: Cargospotter (YouTube)

Ostrov Skiathos je nízkymi preletmi lietadiel známy.

Skiathos nepatrí ani zďaleka medzi najznámejšie ostrovy Grécka. V niečom je však unikátny a to dokonca v celoeurópskom meradle. Miestne medzinárodné letisko je známe svojou krátkou a úzkou vzletovou a pristávacou dráhou, ktorá začína v tesnej blízkosti bežnej cestnej komunikácie. Podobne, ako na známom karibskom ostrove Sv. Martin, tak lietadlá prelietavajú len veľmi nízko nad hlavami zvedavých turistov. 

Napriek upozorneniam a varovným tabuliam je pristávacia dráha na gréckom ostrove Skiathos podľa Greek City Times obľúbenou turistickou atrakciou. Nízke prelety sú bežné na každodennom poriadku a turisti tu pravidelne natáčajú videá a robia fotografie. Obzvlášť nízke pristátie sa na YouTube objavilo len pred niekoľkými dňami na kanále Cargospotter. Podľa informácií uvedených pod videom išlo o lietadlo Embraer E190 britskej spoločnosti British Airways. Video má za necelý týždeň takmer tri milióny zhliadnutí a okrem spomínaného pristátia British Airways sa v ňom nachádzajú aj ďalšie manévre pilotov.

Grécky Skiathos je často prezývaný aj európskym Sv. Martinom, kde lietadlá prelievajú len veľmi nízko nad turistami vyhľadávanou plážou. Na Skiathose môžu kvôli obmedzeným podmienkam pristávať len menšie lietadlá. Najväčší stroj, ktorý má povolenie na letisku pristáť, je americký Boeing 757. Cestovný ruch sa na ostrove rozšíril v poslednej dekáde a návštevníci ostrov vyhľadávajú najmä pre početné a veľmi čisté pláže.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )