Michal Blaško / / Kultúra
Pohoda 2016 už pomaličky, ale isto uzatvára svoj bohatý a svetovými menami nabitý line-up. Michal Kaščák a celý tím Pohody má pre návštevníkov v...

Pohoda 2016 už pomaličky, ale isto uzatvára svoj bohatý a svetovými menami nabitý line-up. Michal Kaščák a celý tím Pohody má pre návštevníkov v zálohe ešte mnoho iných, menej známych, no kvalitných interpretov. Mená hlavných headlinerov ako Sigur Rós, Prodigy, PJ Harvey, Parov Stelar či Flying Lotus už všetci určite dôverne poznáte. V prvom seriáli sme si predstavili Monsieur Periné, Oratnitzu a Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS? a dnes sa pozrieme na ďalšie skvelé mená bohatého line-upu festivalu Pohoda. 

DUB PISTOLS

dub pistols

Dub Pistols sami seba označujú za najúspešnejšiu neúspešnú kapelu všetkých čias či najtvrdšie makajúcich lenivcov v dejinách. Plánovaný veľký príchod tejto kapely na americkú scénu nastal v septembri 2001, a tak ostal (ako čokoľvek iné v tom čase) v tieni 9/11. Výsledkom „komerčného neúspechu“ však bolo postupné podmanenie si festivalovej scény. Dôkazom sú viaceré nominácie či víťazstva v súťažiach hodnotiacich najlepšie živé vystúpenia. Aj preto nebudú Baz Ashworth a spol. chýbať na 20. ročníku Pohody.

[youtube EwitrOosutQ 720 410]

Dub Pistols hrajú hudbu na pomedzí žánrov ako dub, jungle, breakbeat, hip-hop, disco, electronica s občasnými prienikmi do reggae, ska či punku (obzvlášť pri živých vystúpeniach). Túto zmes prívlastkov, ktoré im priraďujú novinári či fanúšikovia, členovia kapely zhrňujú do vety: „snažíme sa robiť dobrú muziku“. O tom, že sa im to darí, svedčí aj to, že ich hudba bola použitá vo filmoch ako Blade 2, Česká spojka či Mystery Man alebo v počítačových hrách FIFA 99, NBA Live 08 či Tony Hawk’s Pro Skater 2. Na konte majú tiež spoluprácu s umelcami ako Busta Rhymes či Molotov a množstvo výborných remixov. V apríli 2014 presvedčili o svojich kvalitách aj návštevníkov koncertu v KC Dunaj. Medzičasom vydali album „Return of the Pistoleros“, ktorého názov môžu zobrať slovenskí fanúšikovia doslovne. Dub Pistols čaká veľký „slovenský” návrat na Pohode 2016.

SPOR

spor

Zástupcom súčasnej tanečnej klubovej hudby z Britských ostrovov je DJ a producent Jon Gooch známejší pod umeleckými menami SPOR či Feed Me. Preslávili ho drum-n-bassové a dubstepové remixy skladieb od známych umelcov naprieč žánrami. Tento rok mu vyšiel očakávaný album „Caligo“. Podľa portálu Muzoic.net obsahuje ten druh drive-u, ktorý vás núti „vypeckovať“ reproduktory v aute.

[youtube 8Fpkod30h8M 720 410]

Jon Gooch debutoval ako SPOR v roku 2006. Po troch rokoch sa začal venovať elektro-houseovej klubovej hudbe pod pseudonymom Feed Me. Pod týmto menom vytvoril známe remixy umelcov ako Chase & Status, Nero či Gorillaz. Znovuzrodenie SPORa v roku 2015 je veľmi osobným projektom mladého producenta. Jon Gooch sám o tomto kroku hovorí: „Album je jasnou hudobnou ukážkou toho čo mám na mysli. Takže akékoľvek iné hodnotenie než „najlepší SPORov kúsok“ by bolo pre mňa sklamaním.“ Zvuk na „Caligo“ nesie ideálne prívlastky drum&bassovej hudby: tmavý, hrozivý a záhadný. Nakŕmi Feed Me fanúšikov klubovej hudby aj pod staronovým projektom? Pre odpoveď, alebo lepšie povedané dôkaz SPORom, si môžete prísť na Pohodu 2016.

HOLLIE COOK

hollie-cook

Jej otec je bubeníkom Sex Pistols, mama bola vokalistkou Culture Club a krstným otcom frontman tejto kapely – Boy George. Hollie Cook rozvíjala zdedený talent v punkovej kapele The Slits či spoluprácou s umelcami ako Ian Brown, Jamie T a Prince Fatty. S posledným menovaným nahrala v roku 2011 svoj debut „Hollie Cook“. BBC ho označili za jeden z najpríjemnejších reggae albumov roka 2011. Hollie Cook nebude chýbať na 20. ročníku Pohody.

[youtube cAjXL_21HOM 720 410]

Hollie vyrastala na hudbe umelcov ako Marc Bolan, David Bowie a The Cure. V roku 2006 odišla na turné s The Slits. V kapele sa okrem úloh vokalistky a klávesáčky prvýkrát prejavila aj autorsky (skladba „Cry“). V roku 2010 začala spolupracovať s producentom Mikom „Prince Fatty“ Pelaconim. Svoju vášeň pre hudbu reggae speváčok Janet Kay a Phillis Dillon kombinovanú s obľubou vo vokálnych kapelách 60-tych rokov pretavila do vlastného štýlu, ktorý sama nazýva „Tropical Pop“. Jej debut „Hollie Cook“ dostal od holandského De Telegraf 4 hviezdičiek z piatich. Druhý album „Twice“ získal 8 z desiatich od Boston Globe, Mojo či Exclaim. Ešte dôležitejšie body má od fanúšikov vďaka mnohým živým hraniam v médiách (Later… with Jools Holland, KEXP, BBC…) či na koncertoch a festivaloch po celom svete. Ďalšou zastávkou Holie Cook bude aj letisko v Trenčíne.

Viac informácii nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

0
Komentovať (0)