Ilustračná foto: Unsplash (Zdeněk Macháček)

Rakúsky princ si zarobil na problémy medzinárodného charakteru.

Rumunská polícia bude vyšetrovať možné pytliactvo v prípade rakúskeho princa, ktorý údajne “neoprávnene” zastrelil medvedieho samca počas marcovej poľovačky v Karpatoch. Informovali o tom v stredu rumunské úrady.

Medzinárodný škandál rakúskeho princa

Podľa oficiálnych poľovníckych dokumentov dostal princ Emanuel z rodu Lichtenštajnov v marci štvordňové povolenie na lov v župe Covasna v centrálnej časti Rumunska, kde 13. marca skolil 17-ročného medveďa hnedého, za ktorého zaplatil 7-tisíc eur. Medveď bol známy pod menom Arthur, píše BBC.

Vysoký predstaviteľ rumunského ministerstva životného prostredia Octavian Berceanu však potvrdil podozrenie z pytliactva, keď poznamenal, že chýbajú niektoré oficiálne dokumenty požadované pri zabití medveďa. „Miestna agentúra životného prostredia by mala po zastrelení informovať ochrancov životného prostredia, ale nestalo sa tak,“ povedal Berceanu.

Aktivisti žiadajú vec dôkladne vyšetriť

Gabriel Paun z environmentálnej skupiny Agent Green pre BBC povedal, že so samotným princom Emanuelom nemajú žiadny osobný problém a rozhodne proti nemu nejdú. “Veríme, že poľovnícke združenie vychádzalo v ústrety jeho potrebám.” Aj tak ale žiadajú, aby sa tentno prípad riadne prešetril.

Samotný princ prostredníctvom švajčiarskeho denníka Blick uviedol, že sa k záležitosti nebude vyjadrovať, informuje SITA.

Ilustračná foto: Unsplash (Zdeněk Macháček)

Ann-Kathrin Freude z rakúskej ochranárskej environmentálnej skupiny VGT tiež pre BBC uviedla, že princ Emanuel zrejme poľoval športovo a šlo mu o získanie nemalého počtu bodov. Keďže samice sú podstatne menšie, ich hodnota nie je taká veľká a viac bodov poľovníci získavajú pri zastrelení podstatne väčších jedincov. Aktivisti veria, že Arthur bol predmetom záujmu poľovníkov, pretože bol starším medvedím alfa samcom, ktorého hodnota bola 592,8 boda z maximálnych možných 800.

Zákaz lovu na trofeje v Rumunsku platí od roku 2016

Rumunsko oficiálne zakázalo lov na trofeje v roku 2016. Nevzťahuje sa to však na „problematické“ medvede, ktoré škodia napríklad poľnohospodárskym plodinám alebo domácim zvieratám. V takom prípade je ako posledná možnosť vydanie povolenia poľovníckym združeniam na odstrel. Tie potom takéto povolenia predávajú lovcom trofejí.

Rumunsko je domovom najväčšej európskej populácie medveďov hnedých. Oficiálne ich je okolo šesťtisíc. Niektorí experti však tieto čísla spochybňujú a tvrdia, že metodika počítania medveďov bola nevyhovujúca.

0
Uložiť článok
Komentovať