Foto: TASR (AP Photo/Petr David Josek)

Rodinám aj blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

V Česku je v sobotu vyhlásený štátny smútok na uctenie si pamiatky obetí streľby, ktorá sa odohrala vo štvrtok na Univerzite Karlovej v Prahe. Tragédia si vyžiadala 15 mŕtvych vrátane strelca a 25 zranených ľudí. Ako uvádzajú TV Noviny, postupne bola zverejnená identita niektorých z obetí. Sú medzi nimi pedagógovia, aj talentovaní mladí ľudia. 

Pri tejto obrovskej tragédii prišla o život riaditeľka Ústavu hudobnej vedy FF UK Lenka Hlávková. Tieto informácie zverejnila samotná univerzita. Ďalším zosnulým je napríklad odborník na fínsku literatúru a literárnu teóriu Ján Dlask.

Obrovská strata v každom jednom ľudskom živote

V médiách sa s touto smutnou udalosťou spájajú aj korektorka Ľudových novín Lucie Špindlerová, ktorá bola taktiež študentkou češtiny v komunikácii pre nepočujúcich. Medzi ďalšími študentami bola napríklad guliarka Klára Holcová, členka dobrovoľných hasičov Aneta Richterová, študentka komunikácie pre nepočujúcich Magdaléna Křístková.

Spoločne s Českom smúti aj Slovensko

Celé Česko dnes na znak smútku stíchlo a spolu s ním smútime aj na Slovensku. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

„Násilné a nezmyselné konanie útočníka poznamenalo vianočné obdobie radosti neopísateľnou bolesťou. Stojíme pri vás, aj keď vašu bolesť to len ťažko zmierni. Veľmi si prajem, aby sa všetci zranení v nemocniciach čo najrýchlejšie zotavili, na tele aj na duši, a mohli sa vrátiť k svojim rodinám,“ dodala.

Ak ste sa stali obeťou alebo svedkom traumatizujúcej udalosti, pomoc nájdete na webe IPčko. Psychologickú pomoc poskytuje nonstop, bezplatne a anonymne prostredníctvom chatu a emailu.
Uložiť článok

Najnovšie články