Foto: TASR – Jakub Kotian / vpravo ilustračná, Unsplash

"Je neuveriteľné, že za držbu marihuany hrozia na Slovensku vyššie tresty ako za vraždu alebo znásilnenie."

Lucia Ď. Nicholsonová sa rozhodla o podniknutie vlastnej iniciatívy, ktorej cieľom je znížiť tresty za marihuanu.

Odporcovia tejto ľahkej drogy poukazujú najmä na jej návykovosť. Tvrdia, že práve táto mäkká droga pomaly ale isto otvára dvere k tvrdým drogám, pretože organizmu už nestačí, a ľudia (pod)vedome tiahnu k silnejším zážitkom. Doposiaľ sa najmä experimentálne v niektorých štátoch využívala na liečebné účely. Podľa vyhlásenia WHO marihuana používaná pre zdravotné účely nemá na ľudský organizmus žiadny negatívny účinok.

Komisia Organizácie Spojených národov (OSN) pre omamné látky schválila vylúčenie konope a konopnej živice zo zoznamu najnebezpečnejších drog na svete, čo by mohlo mať veľký vplyv na globálny priemysel týkajúci sa medicínskej marihuany, informuje agentúra SITA.

V Holandsku je zase dekriminalizovaná všetka marihuana do množstva 5 gramov, a teda množstvo, ktoré uchováva bežný konzument.

Nicholsonová sa s kolegami obrátila na Európsku komisiu

„Včera sme sa s kolegami z parlamentu obrátili na Európsku komisiu, aby preskúmala vysoké až drakonické tresty, ktoré slovenské súdy udeľujú za držbu marihuany a za výrobu liečivých mastí, tinktúr a olejov z nej,“ uviedla Nicholsonová vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook.

„Je neuveriteľné, že za držbu marihuany hrozia na Slovensku vyššie tresty ako za vraždu alebo znásilnenie a je strašné čítať individuálne príbehy ľudí, ktorí sedia vo väzení za marihuanu na dlhé roky spolu s vrahmi a násilníkmi.“

Spolu s niekoľkými kolegami – Michalom Šimečkom (PS), Martinom Hojsíkom a inými – tým chce dosiahnuť podnet k okamžitému riešeniu nedostatkov v slovenskej legislatíve.

„Mesiace čakáme na splnenie sľubu ministerky spravodlivosti aj ministra vnútra, ktorí deklarovali, že trestný zákon zmenia a sadzby znížia a preto veríme, že aj vklad Európskej komisie pomôže okamžitému riešeniu zmeny trestného zákona,“ uzatvára europoslankyňa.

Na Slovensku dostanete vyšší trest ako za vraždu

Europoslankyňa sa na margo marihuany vyjadrovala už skôr v tomto roku.  Ako príklad neprimeraných trestov uviedla prípad 26-ročného Roberta z Košíc, ktorého odsúdili na 12,5 roka väzenia za držbu a predaj marihuany.

Nicholsonová to porovnala s prípadom zabitia Filipínca Henryho Acordu v centre Bratislavy, za ktorý odsúdili Juraja Hossua na deväť rokov odňatia slobody.

„Faktom je, že až príliš veľa mladých ľudí je aj teraz zatvorených za držbu marihuany. A za každým príbehom je jeden zničený život. Jeden mladý človek v cele, jedna matka, či otec, ktorí sas nevedia zmieriť s tým, že ich dieťa hnije vo väzení,“ povedala Nicholsonová vo videu z 25. januára.

Najnovšie články